Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dub Děda Vševěda i neohrožený Jasan Strážce. Ocenění Strom hrdina letos získalo pět unikátů

Dub Děda Vševěda. Foto: se svolením Nadace Partnerství

Hrozí jim pokácení nebo přežívají v nepříznivých podmínkách. Celkem pět ohrožených stromů letos získalo titul Strom hrdina, který jim udělili organizátoři projektu pořádajícího anketu Strom roku. Všechny hrdinské stromy mohou být přihlášeny k žádosti o speciální grant na ošetření a výsadbu.

Javor stříbrný z Prahy

Jedním z ohrožených stromů je stoletý javor stříbrný, který roste na Starém Městě v Praze 1 a je odsouzen k pokácení. Ještě donedávna byl totiž součástí malého parku, který se však vedení městské části rozhodlo zrušit a místo vydláždit. Nyní zatím skácení stromu brání protesty místních lidí.

Javor stříbrný z Prahy. Foto: se svolením Nadace Partnerství

Dub Děda Vševěda ve Vlašimi

Kvůli své otevřené jizvě měl být až čtyři sta let starý památný dub ve vlašimském zámeckém parku pokácen už v roce 1956. Postupně si však získal oblibu lidí a stal se nedílnou součástí parku. Před třemi lety ho stihla další rána, když ho zasáhl blesk, a dub tak přišel o velkou část své koruny.

Jasan u Podkovy

Jasan na okraji přírodního území Podkova se původně nacházel v lužním lese v meandru Labe. S rozšiřováním nedalekých Pardubic však strom postupně začaly namísto tekoucí řeky obklopovat nákupní centra, kterým jasan brání v dalším růstu. I přesto, že se jedná o chráněný památný strom, je tak jeho další život ohrožen.  

Jasan Strážce Podkovy. Foto: se svolením Nadace Partnerství

Lípa na Podborčí

Památná lípa z osmnáctého století byla původně vysazena do zemědělské oblasti nedaleko zaniklého rybníka Zárube. Kvůli industrializaci a těžbě uhlí se však krajina proměnila a místo obklopil hustý les, který porostl navezenou hlušinu z vytěženého černého uhlí. Bývalou osadu Podborčí tak dnes připomíná už jen stará lípa, která byla před třiceti lety prohlášena za památný strom. Její koruna však nyní schne a napadá ji jmelí.

Kedroňova metasekvoj

Mezi hrdinské stromy se letos dostal také jeden exotický druh, a to metasekvoj. V šedesátých letech minulého století ji vysadil milovník přírody Miroslav Kedroň. V současnosti se však na místě, kde strom stojí, plánuje výstavba protipovodňových hrází a metasekvoji tak hrozí pokácení. Záchranou by mohla být změna projektu stavby.

Kedroňova metasekvoj. Foto: se svolením Nadace Partnerství

Zaručeně zlepší den

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Změna v krmení zvířat poskytne jídlo pro miliardu lidí

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Budoucnost kávy – kompostovatelné kapsle obalené řasou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…