Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Druhý nejlepší bar na světě navrhlo české studio Edit! Architects. Kde ho najdete a kdo ho vede?

Foto: Tayēr + Elementary

Bar s velkým B, který vás osloví prostorem, interiérovým zařízením a hlavně nabídkou neotřelých koktejlů, to je druhý nejlepší bar na světě: Tayēr + Elementary. Vede ho špička barového světa, Čech Alex Kratěna, a jeho interiér je dílem českého studia Edit! Architects.

Barový podnik s netradičním názvem Tayēr + Elementary je zajímavý tím, že v jednom prostoru spojuje dva koncepty. Potkává se tady totiž běžný svět denní a specifickým kouzlem naladěný svět noční. Bar najdete na Old Street v Londýně. Denní Elementary vyniká světlým prostorem a nabízí jednoduché drinky, bezednou kávu nebo menší jídla. Oproti tomu večerní Tayēr preferuje tmavší prostor, v menu pak najdete různé koktejly a jídla ze sezónních surovin. Oba prostory si svůj prostor jasně vymezují také za použití odlišných odstínů dřevěných dýh.

Za interiérem tohoto netradičního baru stojí české studio Edit! Architects, které si na pomoc přizvalo světoznámého designéra Maxima Velčovského. Řemesla byla poptávána v České republice, takže je v baru vidět například práce českých truhlářů nebo výrobců českých svítidel.

Podnik vlastní Alex Kratěna, jeden z nejvlivnějších barmanů, nejlepší světový barman roku 2012 a ikona barového světa. Do svých 18 let žil v Brně, poté se vydal na zkušenou do Ameriky. Řídí se heslem „je mnohem lepší něco dělat, než mluvit“. Kromě Kratěny stojí za podnikem Monica Berg, oceňovaná norská barmanka.

Alex Kratěna. Foto: Tayēr + Elementary

Podnik se v rámci žebříčku World´s 50 Best Bars, pouhý rok po svém otevření, umístil na druhém místě.

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z Czechdesign.cz, Editarchitects.com, World´s 50 Best bars, alexkratena.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Nápad roku od Vodafone ovládla umělá inteligence, která radí lékařům

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…