Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolníci rozvěšují v Praze i v Brně ptačí budky

Vyvěšení budek znamená teprve začátek. Je potřeba dělat také jejich každoroční údržbu. Zdroj: Hnutí Brontosaurus

Nejen lidé potřebují střechu nad hlavou. S takovým mottem se v předchozích dnech pustili dobrovolníci ve dvou největších českých městech do vyvěšování ptačích budek.

Umisťování budek byl nápad dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus. V polovině listopadu rozvěsili na několika místech v Praze a Brně nové budky, aby do míst přilákali pěvce. Ve městech je totiž stále méně stromů s dutinami, v nichž by se ptáci mohli usídlit. Při výběru vhodných lokalit spolupracovali s univerzitními odborníky.

V Brně iniciativa probíhá už druhým rokem, projekt odstartoval loni na jaře. „Když jsem poprvé vyslovila myšlenku budkování v Brně, neměla jsem ponětí, jak velká akce se zrodí. Během dvou let se povedlo, s pomocí mnoha dobrovolníků, pověsit více než 60 ptačích budek ve 4 lokalitách v Brně,“ říká projektová pracovnice Akce Příroda Tereza Žemlíková. Budky jsou rozmístěny pod Špilberkem, v Lužánkách, v Björnsonově sadu a na Kraví hoře. Letos na podzim jich dobrovolníci vyvěsili dalších třicet. Tím však jejich práce nekončí.

„Vyvěšení budek znamená teprve začátek. Je potřeba dělat jejich každoroční údržbu. Musí se čistit, aby další rok ptáci budku znovu osídlili, zároveň se provádí monitoring. Je to přínosná práce, která má veliký přínos pro městskou přírodu i obyvatele,“ vysvětluje koordinátor Akce Příroda Dominik Grohmann.

Projekt organizuje Hnutí Brontosaurus, což je nezisková organizace, která propojuje vzdělávání a zábavu s prací v přírodě a pro přírodu. Do budoucna chystá spuštění kampaně Dárky přírodě, v níž budou zájemci moct přispět na konkrétní budku, pomoct ji vyvěsit a poté sledovat její příběh.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Poradny odhalí jen zlomek nadaných dětí, pomoci mají speciální hry

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…