Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolníci rozvěšují v Praze i v Brně ptačí budky

Vyvěšení budek znamená teprve začátek. Je potřeba dělat také jejich každoroční údržbu. Zdroj: Hnutí Brontosaurus

Nejen lidé potřebují střechu nad hlavou. S takovým mottem se v předchozích dnech pustili dobrovolníci ve dvou největších českých městech do vyvěšování ptačích budek.

Umisťování budek byl nápad dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus. V polovině listopadu rozvěsili na několika místech v Praze a Brně nové budky, aby do míst přilákali pěvce. Ve městech je totiž stále méně stromů s dutinami, v nichž by se ptáci mohli usídlit. Při výběru vhodných lokalit spolupracovali s univerzitními odborníky.

V Brně iniciativa probíhá už druhým rokem, projekt odstartoval loni na jaře. „Když jsem poprvé vyslovila myšlenku budkování v Brně, neměla jsem ponětí, jak velká akce se zrodí. Během dvou let se povedlo, s pomocí mnoha dobrovolníků, pověsit více než 60 ptačích budek ve 4 lokalitách v Brně,“ říká projektová pracovnice Akce Příroda Tereza Žemlíková. Budky jsou rozmístěny pod Špilberkem, v Lužánkách, v Björnsonově sadu a na Kraví hoře. Letos na podzim jich dobrovolníci vyvěsili dalších třicet. Tím však jejich práce nekončí.

„Vyvěšení budek znamená teprve začátek. Je potřeba dělat jejich každoroční údržbu. Musí se čistit, aby další rok ptáci budku znovu osídlili, zároveň se provádí monitoring. Je to přínosná práce, která má veliký přínos pro městskou přírodu i obyvatele,“ vysvětluje koordinátor Akce Příroda Dominik Grohmann.

Projekt organizuje Hnutí Brontosaurus, což je nezisková organizace, která propojuje vzdělávání a zábavu s prací v přírodě a pro přírodu. Do budoucna chystá spuštění kampaně Dárky přírodě, v níž budou zájemci moct přispět na konkrétní budku, pomoct ji vyvěsit a poté sledovat její příběh.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost