Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobré zprávy z říše zvířat. Zraněná fenka znovu běhá, sloni šokovali odborníky a Slovensko má své pralesy

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Zvířata dělají naše životy krásnější. Mnohdy nás rozveselí, když nemáme svůj den, dovedou nás utěšit, když jsme smutní, a někdy s námi jen sdílejí radost, která je tím větší. Neměli bychom proto zapomínat na to, že i oni někdy potřebují naši pomoc. Přinášíme vám proto souhrn radostných zpráv, které jsou o zvířatech, jenž díky člověku mohou prožívat plnohodnotný a bezpečný život.

Opuštěná fenka se znovu postavila na vlastní nohy

Osud k ruské fence Monice nebyl zrovna milosrdný. Po letech útrap, kdy zažila mimo jiné týrání, se na ni konečně usmálo štěstí. Monika může konečně zase běhat a přitom vesele vrtět ocáskem. Dobrovolníci spojili své síly a kontaktovali novosibirského veterináře Sergeje Gorškova, aby fence zajistili protézy. Už od roku 2020, kdy byla Monika objevena zraněná v lese, totiž nemohla chodit. Nejprve bylo potřeba, aby podstoupila náročnou a nákladnou operaci financovanou z internetové sbírky. Posléze jí dobří lidé věnovali nové nohy.

Protézy byly vytištěny na 3D tiskárně. Jsou zhotoveny z titanové slitiny a potaženy speciální vrstvou, díky které implantát vypadá jako opravdová kost. Zatím je fenka ještě plachá a bojácná, ale už si na nové nožky pomalu zvyká. „Nikdo neví, co se jí stalo, ale dobrovolníci mají za to, že jí někdo krutý nohy uřízl,“ uvedl veterinář Sergej Gorškov. Taková zvířata jsou obvykle utrácena, ale krasnodarští ochránci zvířat udělali pro Moniku všechno, co bylo v jejich silách. Díky svému odhodlání zachránili její život.

Výsledek sčítání slonů v Africe vyrazil odborníkům dech

Sčítání lidí se provádí pravidelně, u zvířat tato aktivita není přece jen tak obvyklá. Možná proto výsledek sčítání v Gabonu odbornou veřejnost překvapil. Zjistilo se totiž, že v tamních lesích žije kolem 95 tisíc slonů, což je mnohem více, než se předpokládalo. Prokázalo to pečlivé sčítání, o němž vydaly zprávu Společnost pro ochranu divoké přírody a správa gabonských národních parků. Původně měli výzkumníci za to, že v středoafrickém Gabonu s pouhými 2,3 milionu obyvatel žije kolem 50 tisíc slonů, což je téměř o polovinu méně.

Sčítat slony žijící v hlubokých lesích je mnohem náročnější než registrovat je z letadel na otevřených pláních. V Gabonu se tři roky ochránci plahočili lesy denně trasu dlouhou 12 kilometrů, odebírali na ní sloní trus a prováděli analýzu DNA. Sledovali sloní stezky rozpoznatelné ulámanými větvemi, nahromaděným starým trusem a stopami nohou. „Použili jsme složitý statistický model, podle kterého dovedeme odhadnout počet zvířat v úseku, který jsme zmapovali,“ sdělila Stéphanie Bourgeoisová, jež se na studii podílela.

Ilustrační foto: Pixabay

Slovensko vyhlásí nové přírodní rezervace

Tetřevi se na Slovensku konečně dočkají zasloužené ochrany. Tamní vláda schválila návrh vyhlásit nové přírodní rezervace s nejvyšším stupněm ochrany. Patřit do nich bude i území, kde žije právě tetřev hlušec, kvůli jehož nedostatečné ochraně země čelila výtkám a také žalobě Evropské komise.

Od letošního prosince tak budou podle ministerstva životního prostředí dosud nedostatečně chráněné pralesy a lesy Slovenska o celkové výměře téměř šest a půl tisíce hektarů označené jednotným názvem Pralesy Slovenska. Jedná se o biotopy evropského a národního významu, ve kterých dosud zpravidla platil nižší stupeň ochrany. Na přípravě vyhlášení přírodních rezervací Pralesy Slovenska spolupracovaly úřady s nevládními organizacemi tři roky.

Ilustrační foto: Pixabay

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…