Do Číny letecky bez přestupů. České aerolinie v září představí novou linku Praha – Peking

Spolupráce mezi Českem a Čínou se rozvíjí v mnohých oblastech. Na snímku hlavní město Peking. Zdroj: Bigstock

Se začátkem školního roku se zahájí provoz nové letecké spojení z Prahy do čínského hlavního města. Pravidelná linka by měla být k dispozici třikrát týdně.

Původně měly být lety směřovány do Šanghaje. Čínská vláda ale rozhodla jinak a udělila povolení největším čínským aerolinkám Hainan Airlines operovat linku spojující dvě hlavní města.

Před pár dnytak byla podepsána smlouva mezi Českým Aeroholdingem a čínským leteckým gigantem. Kdy přesně ale linka začne fungovat, se zatím neví. Dle slov generálního ředitele Českého Aeroholdingu Václav Řehoře závisí finální rozhodnutí o tom, kdy a jak se bude létat, na čínské straně.

Řehoř se setkal s místopředsedou představenstva Hainan Airlines Čchen Wen-liem na úřadě vlády. Setkání nicméně přesné datum, kdy začne Boeing 767 s kapacitou asi dvě stě padesát míst létat, nepřineslo. Jednání trvala čtyři měsíce, což je v porovnání s běžnými dvěma roky úctyhodná rychlost.

O výhodách nového spojení nepochybuje ani premiér Bohuslav Sobotka. Tento let umožní nejen více turistům objevovat krásy České republiky, ale také zaujme více investorů a finančních pák v jedné z nejvlivnějších ekonomik světa.

Čína je nejlidnatější zemí světa a v příštích letech plánuje návštěvu zahraničí zhruba pět set milionů místních obyvatel, jak uvádí čínská vicepremiérka Liou Jen-tung. S tou se premiér Sobotka setkal za účelem projednání činnosti platformy 16+1, která se zabývá spoluprací zemí střední a východní Evropy s Čínou.

Na setkání bylo podepsáno dalších osm memorand a dohod o spolupráci. Česko uvítá čtyřicet čínských dětí s dýchacími obtížemi, které se budou léčit v lázních Karlova Studánka. Také studentům se značně usnadní život, neboť si Česko a Čína začnou uznávat vysokoškolské diplomy. Kromě toho bude možná i výměna studentů. V neposlední řadě se začne klást vyšší důraz na spolupráci obou zemí ve zdravotnictví.

Autor článku