Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Trend respektujícího porodnictví je už i v Česku. První Centrum porodní asistence vzniklo Na Bulovce

Zdroj fotografií: Pexels

Soukromí, respekt k přáním rodičky a příjemné prostředí při zachování vysoké odbornosti a bezpečí. To nabízí první Centrum porodní asistence (CPA) v Česku, které vzniklo v Nemocnici na Bulovce. Porody probíhající pouze pod vedením porodní asistentky jsou odrazem rostoucí poptávky po respektujícím porodnictví a osobním přístupu k rodičce i doprovodu.

V CPA se o rodičku stará vždy jedna porodní asistentka, která vede i předporodní péči a příjem k porodu. Zároveň je ale v případě komplikací vždy okamžitě dostupný lékař. Díky umístění přímo v prostorách porodního sálu je pro matku i novorozence zajištěna možnost ihned vyřešit nepředvídatelné situace a kritické stavy novorozence. „Jedná se o pilotní projekt, který vznikl na základě požadavku Ministerstva zdravotnictví. Nemocnice Na Bulovce již v minulosti zavedla koncept minimální separace při a po porodu, tzv. trvalý kontakt maminky a dítěte. Jsme připraveni dále rozšiřovat své služby podle společenské poptávky při současném zachování vysoké odbornosti a bezpečí,“ řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán.

Od podzimu se porody v Centru porodní asistence přesunou z porodního sálu do dvou nově vzniklých porodních pokojů. V další fázi se CPA v Nemocnici Na Bulovce rozroste ještě o čtyři apartmány, výukové zázemí a prostory pro předporodní kurzy. V CPA je nyní aktivně zapojeno sedm porodních asistentek a tým se bude dále rozšiřovat. „Naším cílem je také vytvořit centrum pro vzdělávání porodních asistentek,“ dodal Zikán.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.