Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Trend respektujícího porodnictví je už i v Česku. První Centrum porodní asistence vzniklo Na Bulovce

Zdroj fotografií: Pexels

Soukromí, respekt k přáním rodičky a příjemné prostředí při zachování vysoké odbornosti a bezpečí. To nabízí první Centrum porodní asistence (CPA) v Česku, které vzniklo v Nemocnici na Bulovce. Porody probíhající pouze pod vedením porodní asistentky jsou odrazem rostoucí poptávky po respektujícím porodnictví a osobním přístupu k rodičce i doprovodu.

V CPA se o rodičku stará vždy jedna porodní asistentka, která vede i předporodní péči a příjem k porodu. Zároveň je ale v případě komplikací vždy okamžitě dostupný lékař. Díky umístění přímo v prostorách porodního sálu je pro matku i novorozence zajištěna možnost ihned vyřešit nepředvídatelné situace a kritické stavy novorozence. „Jedná se o pilotní projekt, který vznikl na základě požadavku Ministerstva zdravotnictví. Nemocnice Na Bulovce již v minulosti zavedla koncept minimální separace při a po porodu, tzv. trvalý kontakt maminky a dítěte. Jsme připraveni dále rozšiřovat své služby podle společenské poptávky při současném zachování vysoké odbornosti a bezpečí,“ řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán.

Od podzimu se porody v Centru porodní asistence přesunou z porodního sálu do dvou nově vzniklých porodních pokojů. V další fázi se CPA v Nemocnici Na Bulovce rozroste ještě o čtyři apartmány, výukové zázemí a prostory pro předporodní kurzy. V CPA je nyní aktivně zapojeno sedm porodních asistentek a tým se bude dále rozšiřovat. „Naším cílem je také vytvořit centrum pro vzdělávání porodních asistentek,“ dodal Zikán.

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

Chlupatá radost pro seniory. Návštěvy zvířecích terapeutů vracejí úsměv i chuť do života

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …