Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

Ilustrační foto: Pixabay

Vždy vidíte sklenici poloplnou? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Vědci z univerzity Harvard T. H. Chan v nedávno publikované studii nalezli spojitost mezi optimismem a délkou dožití. Lidé, kteří koukají na svět alespoň trochu pozitivně, mají větší šanci na to, že se dožijí více než 90 let, píše server Science Daily.

Spojitost mezi délkou dožití a optimismem prokázaly již předchozí studie, nejnovější červnový výzkum se však zaměřoval na srovnání žen z různých etnických a rasových skupin, aby odhalil, zda má optimismus pozitivní dopady na každého nehledě na jeho původ. Výsledky naznačily, že tomu tak opravdu je.

Podle autora studie doktoranda Hayamiho Koga se spousta předchozích prací zaměřuje spíše na negativní faktory, které představují riziko pro lidské zdraví. Koga k tomu dodává, že „naše zjištění naznačují, že má cenu zaměřit se na pozitivní psychologické faktory, jako je optimismus, jako na možné nové způsoby podpory dlouhověkosti a zdravého stárnutí napříč různými skupinami.“

Výzkumu se zúčastnilo 159 225 žen ve věku 50 až 79 let, které byly sledovány v dotazníkovém šetření po dobu až 26 let. Ukázalo se, že nejoptimističtější čtvrtina účastnic měla o 5,4 % delší délku dožití a o 10 % vyšší pravděpodobnost, že se dožije více než 90 let, než čtvrtina nejméně optimistických žen. Nebyly prokázány žádné rozdíly mezi ženami z různých etnických ani rasových skupin.

Zdroj: sciencedaily.com, hsph.harvard.edu         

Související články

Zaručeně zlepší den

Zapomenuté poklady: podivné věci, které lidé zanechávají v knihách v knihovně

Vodních světů ve vesmíru je nejspíš nespočet

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…