Výzkumníci v Izraeli přišli s novým způsobem, jak se vypořádat s nedostatkem dezinfekce. Vyvinuli snadnou metodu výroby etanolu, který se používá jako dezinfekční prostředek. K jeho produkci používají rostlinný odpad, celý proces zabere maximálně pět dní. Technologie už získala patent ve Spojených státech amerických.
Výchozí surovinou pro výrobu etanolu je rostlinný odpad, jako jsou například zbytky papíru, sláma nebo posekaná tráva. Odpad se následně ošetří ozonem, což sníží množství látek potřebných ke zpracování odpadu na etanol, navíc tento postup celou proceduru zlevní. Výsledný etanol vznikne z hmoty po přidání enzymů a konzervačních látek za čtyři až pět dní.
Technologii vyvinuli vědci z univerzit v Tel Avivu pod vedením profesorky Hadas Mamaneové. Přestože etanol se už jinde ve světě z rostlinných zdrojů vyrábí (např. z cukrové třtiny nebo kukuřice), podle izraelské odbornice je tato výroba mimořádně složitá a nákladná. „Nám se podařilo ukázat, že je možné etanol vyrobit jednoduchou metodou, která je šetrná k životnímu prostředí a nevytváří škodlivé látky,“ řekla pro agenturu AFP Mamaneová.
Zdroj: ekolist.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…