Desítka handicapovaných vyrazí společně se studenty na expedici

2 minuty radosti
Zdroj: Archiv Expedice Přes Bar

Někdo vlastní širokou sbírku výmluv, proč to či ono nejde, pro jiného neexistují v životě žádné překážky. Mezi takové lidi patří i deset vybraných účastníků Expedice Přes Bar. Té se v doprovodu studentů zúčastní i navzdory svému postižení.

Expedice poháněná mottem Přes hranice (ne)možného je nápadem studentů Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Ti se v roli průvodců a pomocníků rozhodli zprostředkovat handicapovaným nezapomenutelný zážitek plný cestování, sportu a pravého společenství.

Handicap spoluúčastníků nevnímají studenti jako překážku, ale naopak v něm vidí výzvu. Expedici považují mimo jiné za skvělou příležitost průpravy na svou budoucí práci, kdy už budou schopni připravovat podobné zážitky i dalším lidem s postižením.

expedice_pres_bar

Někteří z účastníků mají problémy se sluchem či zrakem, jiní jsou na vozíku. „Zájemci jako svou motivaci k účasti nejčastěji uváděli možnost poznat novou kulturu. Chtěli se také na chvíli dostat z běhu všedního dne a podívat se do zahraničí, protože se tam dosud nedostali. Někteří uvedli, že chtějí prostřednictvím expedice poznat sami sebe,‟ uvedla za organizátory Kateřina Faltusová.

Expedice potrvá 10 dní, během nichž účastníci navštíví 4 země – Rakousko, Německo, Lichtenštejnsko a Švýcarsko. Desítku handicapovaných bude doprovázet dvacet studentů plus další členové týmu, jako jsou dozorující vyučující nebo řidiči. Své dobrodružství zahájí skupina 5. května.

Cílem účastníků je překonávat bariéry, posunout své vlastní hranice a poukázat na možnosti trávení volného času pro osoby se zdravotním postižením. Na expedici na ně čekají nejen dny plné pobytu v přírodě, cykloturistiky nebo adrenalinových aktivit, ale taky překonání sebe sama.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.