Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Desítka handicapovaných vyrazí společně se studenty na expedici

2 minuty radosti
Zdroj: Archiv Expedice Přes Bar

Někdo vlastní širokou sbírku výmluv, proč to či ono nejde, pro jiného neexistují v životě žádné překážky. Mezi takové lidi patří i deset vybraných účastníků Expedice Přes Bar. Té se v doprovodu studentů zúčastní i navzdory svému postižení.

Expedice poháněná mottem Přes hranice (ne)možného je nápadem studentů Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Ti se v roli průvodců a pomocníků rozhodli zprostředkovat handicapovaným nezapomenutelný zážitek plný cestování, sportu a pravého společenství.

Handicap spoluúčastníků nevnímají studenti jako překážku, ale naopak v něm vidí výzvu. Expedici považují mimo jiné za skvělou příležitost průpravy na svou budoucí práci, kdy už budou schopni připravovat podobné zážitky i dalším lidem s postižením.

expedice_pres_bar

Někteří z účastníků mají problémy se sluchem či zrakem, jiní jsou na vozíku. „Zájemci jako svou motivaci k účasti nejčastěji uváděli možnost poznat novou kulturu. Chtěli se také na chvíli dostat z běhu všedního dne a podívat se do zahraničí, protože se tam dosud nedostali. Někteří uvedli, že chtějí prostřednictvím expedice poznat sami sebe,‟ uvedla za organizátory Kateřina Faltusová.

Expedice potrvá 10 dní, během nichž účastníci navštíví 4 země – Rakousko, Německo, Lichtenštejnsko a Švýcarsko. Desítku handicapovaných bude doprovázet dvacet studentů plus další členové týmu, jako jsou dozorující vyučující nebo řidiči. Své dobrodružství zahájí skupina 5. května.

Cílem účastníků je překonávat bariéry, posunout své vlastní hranice a poukázat na možnosti trávení volného času pro osoby se zdravotním postižením. Na expedici na ně čekají nejen dny plné pobytu v přírodě, cykloturistiky nebo adrenalinových aktivit, ale taky překonání sebe sama.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.