Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Desítka handicapovaných vyrazí společně se studenty na expedici

2 minuty radosti
Zdroj: Archiv Expedice Přes Bar

Někdo vlastní širokou sbírku výmluv, proč to či ono nejde, pro jiného neexistují v životě žádné překážky. Mezi takové lidi patří i deset vybraných účastníků Expedice Přes Bar. Té se v doprovodu studentů zúčastní i navzdory svému postižení.

Expedice poháněná mottem Přes hranice (ne)možného je nápadem studentů Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Ti se v roli průvodců a pomocníků rozhodli zprostředkovat handicapovaným nezapomenutelný zážitek plný cestování, sportu a pravého společenství.

Handicap spoluúčastníků nevnímají studenti jako překážku, ale naopak v něm vidí výzvu. Expedici považují mimo jiné za skvělou příležitost průpravy na svou budoucí práci, kdy už budou schopni připravovat podobné zážitky i dalším lidem s postižením.

expedice_pres_bar

Někteří z účastníků mají problémy se sluchem či zrakem, jiní jsou na vozíku. „Zájemci jako svou motivaci k účasti nejčastěji uváděli možnost poznat novou kulturu. Chtěli se také na chvíli dostat z běhu všedního dne a podívat se do zahraničí, protože se tam dosud nedostali. Někteří uvedli, že chtějí prostřednictvím expedice poznat sami sebe,‟ uvedla za organizátory Kateřina Faltusová.

Expedice potrvá 10 dní, během nichž účastníci navštíví 4 země – Rakousko, Německo, Lichtenštejnsko a Švýcarsko. Desítku handicapovaných bude doprovázet dvacet studentů plus další členové týmu, jako jsou dozorující vyučující nebo řidiči. Své dobrodružství zahájí skupina 5. května.

Cílem účastníků je překonávat bariéry, posunout své vlastní hranice a poukázat na možnosti trávení volného času pro osoby se zdravotním postižením. Na expedici na ně čekají nejen dny plné pobytu v přírodě, cykloturistiky nebo adrenalinových aktivit, ale taky překonání sebe sama.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nebojte se náročných rozhovorů a řada dalších podzimních (nejen) psychologických webinářů

Chcete narozeninový dárek, který rozesměje? Jaké jsou skvělé nápady na vtipná trička?

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Nejstarší druh plovoucí medúzy starý více než 500 milionů let našli vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…