Designérské studio vyrábí nábytek z exotických palet. Na workshopech pracují i sami zákazníci

Zdroj fotografie: Facebookový profil studia Paletky

Výroba nábytku z dřevěných palet se pomalu začíná stávat běžnou záležitostí mnoha domácností nebo restaurací, ačkoliv ještě na přelomu století by se v očích mnoha lidí jejich používání v běžném životě zdálo jako naprostá šílenost. Manželé Krupovi tvořící designové studio Paletky se však vydali právě touto cestou a díky nim vznikají originální kusy vyrobené z recyklovaných palet i z exotických dřevin.

Namátkou můžeme vybrat například mahagon, malajský dub nebo velmi oblíbený japonský cedr. „Nepoužíváme europalety, těm je dráha života jasně určená. K nám do Česka se dostanou i palety z exotických zemí vyrobené z kvalitních místních dřevin. Takové dřevo stojí za to zachránit,“ vysvětluje Hana Krupová, která společně se svým manželem studio Paletky v roce 2013 založila.

Manželé Krupovi si zakládají hlavně na originalitě svých produktů. Dá se říci, že každý jejich výrobek je unikát a nejvíce oceňované jsou paradoxně drobné přírodní kazy dřeva. „Jsme rádi za praskliny a suky. Obvykle se podobné přírodně poškozené dřevo v sériové výrobě vyřazuje, ale pro nás je to příležitost, jak jej proměnit v neobvyklý kus,“ dodává Krupová. V ateliéru mají několik podobných kusů nábytku se vzhlednými „kazy“.

Ačkoliv se zdá, že výroba nábytku není na počet lidí náročná, opak je pravdou. V původně čtyřčlenném týmu dnes pracuje devět lidí zabývajících se například kontrolou kvality, designem, gravírováním a především truhlářstvím. Kromě svých produktů nabízí studio i workshopy pro zájemce, kde jim zaměstnanci ukáží, jak pracovat s paletou krok po kroku. „Občas to lidi tak pohltí, že zapomenou jít i na oběd. Práce v dílně je zajímavým zpestřením i pro nás, alespoň můžeme na chvilku vypnout mozek a jít se nabít manuální prací,“ vysvětluje Krupová.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Profilový obrázek