Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Designér proměnil nepříjemný zážitek dětí z magnetické rezonance v zábavu

Zdroj fotografií: gehealthcare.com

Nemocnice nepatří mezi oblíbená prostředí ani u dospělých, natož pak u dětí. A co teprve, mají-li děti podstoupit magnetickou rezonanci. Viděli jste někdy to zařízení? Inu, vystrašilo by nejednoho životem protřelého jedince. Přesně to si před lety uvědomil i designér Doug Dietz.

Doug Dietz tehdy zrovna dokončil práci na přístroji magnetické rezonance. Trvala řadu měsíců a designér byl s výsledkem nadmíru spokojen. Svůj produkt si chtěl prohlédnout i v jeho přirozeném prostředí a vyrazil proto do nemocnice. Tam se vše změnilo. Byl totiž svědkem situace, kdy u přístroje stála holčička v doprovodu svých rodičů, která měla vyšetření absolvovat. A stroj jí jednoduše naháněl hrůzu. Designér, když se na magnetickou rezonanci podíval dívky očima, to rázem viděl stejně.

Takřka okamžitě se tak před ním objevil nový projekt – navrhnout takovou magnetickou rezonanci, které se děti nebudou bát. A tak se taky stalo. Variant vzniklo hned několik a výsledky jsou skvělé. „Máme pacienta, který vyšetření podstupuje poměrně pravidelně a dřív jsme ho museli uklidňovat sedativy. Nyní si myslí, že jde na plavbu na lodi. Sám si vyleze na sůl, lehne si a někdy dokonce i usne,“ líčí jednu ze zkušeností Katie Talley z oklahomské dětské nemocnice. Vedle plavby na lodi mohou malí pacienti zažít třeba cestu do vesmíru nebo výlet na safari.

V čem tkví úspěch projektu? Místnosti jsou barevné, hravé a promyšlené do posledního detailu. Zvuk magnetické rezonance je například maskován jako zvuk kosmické rakety. V případě simulace lodní plavby má zase dítě za úkol ležet klidně (což je pro hladký průběh vyšetření klíčové), aby se loď nepřevrátila. Místnosti doplňují autentické rekvizity i zvuky. „Největší změnou je pokles obav dětí na takovou úroveň, kdy jsou dokonce na celé vyšetření natěšené,“ doplňuje Kathleen Kaspin z dětské nemocnice v Pittsburghu.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Maroku byly nalezeny fosilie druhohorního mořského obra

Pijme čistou vodu. Bakterie a kvasinky vyhubí nezdravé organismy z tekutin a půdy

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…