Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Designér proměnil nepříjemný zážitek dětí z magnetické rezonance v zábavu

Zdroj fotografií: gehealthcare.com

Nemocnice nepatří mezi oblíbená prostředí ani u dospělých, natož pak u dětí. A co teprve, mají-li děti podstoupit magnetickou rezonanci. Viděli jste někdy to zařízení? Inu, vystrašilo by nejednoho životem protřelého jedince. Přesně to si před lety uvědomil i designér Doug Dietz.

Doug Dietz tehdy zrovna dokončil práci na přístroji magnetické rezonance. Trvala řadu měsíců a designér byl s výsledkem nadmíru spokojen. Svůj produkt si chtěl prohlédnout i v jeho přirozeném prostředí a vyrazil proto do nemocnice. Tam se vše změnilo. Byl totiž svědkem situace, kdy u přístroje stála holčička v doprovodu svých rodičů, která měla vyšetření absolvovat. A stroj jí jednoduše naháněl hrůzu. Designér, když se na magnetickou rezonanci podíval dívky očima, to rázem viděl stejně.

Takřka okamžitě se tak před ním objevil nový projekt – navrhnout takovou magnetickou rezonanci, které se děti nebudou bát. A tak se taky stalo. Variant vzniklo hned několik a výsledky jsou skvělé. „Máme pacienta, který vyšetření podstupuje poměrně pravidelně a dřív jsme ho museli uklidňovat sedativy. Nyní si myslí, že jde na plavbu na lodi. Sám si vyleze na sůl, lehne si a někdy dokonce i usne,“ líčí jednu ze zkušeností Katie Talley z oklahomské dětské nemocnice. Vedle plavby na lodi mohou malí pacienti zažít třeba cestu do vesmíru nebo výlet na safari.

V čem tkví úspěch projektu? Místnosti jsou barevné, hravé a promyšlené do posledního detailu. Zvuk magnetické rezonance je například maskován jako zvuk kosmické rakety. V případě simulace lodní plavby má zase dítě za úkol ležet klidně (což je pro hladký průběh vyšetření klíčové), aby se loď nepřevrátila. Místnosti doplňují autentické rekvizity i zvuky. „Největší změnou je pokles obav dětí na takovou úroveň, kdy jsou dokonce na celé vyšetření natěšené,“ doplňuje Kathleen Kaspin z dětské nemocnice v Pittsburghu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.