Dánští vědci odhalili v mozku oblasti reagující na Vánoce

Zdroj fotografie: freeimages.com/Josee Holland

Časopis British Madical Journal je známý svými až žertovnými studiemi vydávanými v období Vánoc. V minulých dnech vydal studii vědců z Kodaňské univerzity zkoumající stimulaci neurofyziologických reakcí vánočními tématy. I když se na první pohled zdá, že jde jen o pouhý žert, studie přinesla seriózní výsledky – náš mozek skutečně obsahuje síť neuronů aktivující se v závislosti na vánoční obrazy.

Výzkumu se zúčastnilo dvacet dobrovolníků, kteří byli rozdělení do dvou desetičlenných skupin. Jedna z nich byla zvyklá Vánoce slavit, druhá nikoliv. Po zhlédnutí velké spousty fotografií, z nichž mnohé byly vánočně laděné, zjistili vědci pomocí magnetické rezonance, jaké mozkové části se při prohlížení obrázků aktivují. Lidé zvyklí Vánoce slavit měli v porovnání se druhou skupinou aktivní specifické mozkové oblasti. „Pravý i levý lobulus parietalis hrají hlavní roli v tom, jak je osoba náchylná k duchovním otázkám,“ vysvětlili naměřené hodnoty dánští vědci pod vedením neurologa Anderse Haugaarda.

Týmu kodaňských vědců je nyní jasné, že se dostanou pod palbu svých kolegů psychologů a neurologů. Ti jsou podle dánských badatelů z legrace podezíráni z citové neschopnosti prožívat Vánoce a tvrdí o nich, že trpí syndromem „bah humbug“. „Milionům lidí, včetně mnohým našim kolegům, chybí vánoční duchovno, což pozorujeme už řadu let,“ uvedli na závěr své studie Dánové.

Zdroj: Corriere della Serra, ČTK

Autor článku

Profilový obrázek