Dánové otevřeli obchod s prošlým zbožím. Výtěžek jde na charitu

Zdroj fotografie: Facebook Wefood

Dánská metropole Kodaň zažívá v posledních měsících velký rozmach s prodejem prošlých potravin. Řetězec nového stylu Wefood otevřel minulý měsíc druhou pobočku, kde mohou zákazníci nakoupit pouze zboží s prošlou záruční lhůtou nebo s poškozeným obalem. Veškeré zisky získává jedna z místních charitativních organizací.

Jak potvrzují mnozí místní, v obchodě se dá za velmi příznivou cenu sehnat spousta kvalitních potravin. „Je to super, že místo vyhození se jídlo dál prodává. Koupila jsem zde litr kvalitního olivového oleje za 20 dánských korun (zhruba 73 Kč),“ uvedla studentka Signe Skovgaard Sørensenová.  Podle agentury AFP je prodej prošlých potravin v Dánsku možný, pokud je na obalu uvedeno datum spotřeby a potraviny neohrožují zdraví konzumentů.

Zajímavostí je, že všichni zaměstnanci obchodu jsou dobrovolníci. I přesto si Wefood může dovolit prodávat zboží za polovinu normální ceny. Dánsko je už několik let na cestě omezování plýtvání potravin, za posledních pět let se podařilo snížit množství těchto produktů o čtvrtinu. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství se ročně ve světě vyhodí necelých 1,3 miliardy tun jídla.

Zdroj: ČTK

Autor článku