Teplota, pohyb těla, vlhkost, přítomnost explozivních či toxických látek, frekvence nebo radiace. To jsou jen některé z parametrů, které dokáže sledovat systém FlexiGuard. Pomoct při akci může hlavně záchranářům, hasičům a vojákům.
Biotelemetrický systém pojmenovaný Flexiguard dokáže naráz monitorovat jak fyziologický stav svého nositele, tak environmentální podmínky okolí. Ty snímá sada senzorů, modulární snímací jednotka pak data ukládá a odesílá. Na vývoji systému pracují bioinženýři z ČVUT ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy.
Na systému je podstatné, že data v reálném čase přenáší na displej hlavního velitele zásahové jednotky. Ten tak může během zásahu přehledně sledovat třeba na tabletu stav jednotlivých aktérů – například pozici jejich těla nebo přítomnost nebezpečné látky v okolí. Tyto informace pak mohou být užitečné při rozhodovacích procesech během samotného zásahu. Lze je využít také zpětně pro optimalizaci výcvikového programu nebo další analýzu.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…