Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co je to flow a jak ho můžeme dosáhnout? Otevřete svou mysl kreativitě a produktivnímu myšlení

Ilustrační foto: Pexels

Možná jste někdy zažili pocit, kdy vás nějaká činnost absolutně pohltila a ztratili jste pojem o čase i o světě kolem sebe. Pokud ano, zažili jste takzvané flow. Podle teorie pozitivní psychologie se jedná o duševní stav, při kterém lidé dosahují pomocí naprosté koncentrace maximální produktivity.

Flow umožňuje prožít pocity zadostiučinění, vlastní síly a spokojenosti během i po skončení činnosti. Svůj název fenomén získal díky zkušenostem lidí, kteří stav přirovnávali k proudění vody. Během flow zažívají lidé hluboké zaujetí úkolem, ztrácí pojem o čase a zapomínají i na tělesné potřeby, jako je hlad či únava. Vykonávání činnosti je zde samo o sobě cílem.

Stav flow lidé přirovnávají k proudění vody. Ilustrační foto: Pexels

Jak se ale do tohoto stavu dostáváme? A můžeme ho vyvolat vůlí? To jsou otázky, které si vědci kladou již řadu let. Abychom se do flow dostali, musíme mít jasný cíl, který pro nás představuje výzvu. K jejímu překonání pak musíme mít kompetence, ve kterých si důvěřujeme. Musíme vědět, co děláme, jak na to a jak dobře to děláme. Pokud se tedy například chceme naučit hrát na kytaru a máme potřebnou vytrvalost a hudební sluch, můžeme se do takového stavu snadno dostat. Pokud bychom ale chtěli třeba pracovat na zahradě, aniž by nás zahrádkaření bavilo nebo jsme věděli, co děláme, flow se nedostaví.

V nové studii navíc nyní vědci ze Severovýchodní univerzity v Massechusetts zjistili, že dosažení stavu lze popsat pomocí jednoduché matematické formule. Ta říká, že flow dosáhneme ve chvíli, kdy máme dostatek informací o tom, jaké kroky jsou zapotřebí k dosažení cíle. Když například chceme zhubnout pomocí běhání, flow se dostaví, pokud si přesně spočítáme, jak dlouho musíme běhat, abychom shodili určitý počet kilogramů. Zároveň si však musíme věřit, že jsme schopní výzvu překonat.

Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací z Nature

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…