Láska k literatuře lidi neopouští ani v dnešní době plné technologií. Ukazuje to i průzkum projektu Knihobot, který se zaměřil na vztah Čechů ke knihám. Vyplynulo z něj, že i když se vztah k četbě a knihám napříč generacemi proměňuje, nikterak výrazně neutuchá.
Průzkum prováděl knižní second hand na více než tisícovce svých uživatelů různého věku se záměrem posvítit si především na mladší generace. Data nastiňují, že mladí nejsou výrazně slabší čtenáři oproti střední generaci. Čtenář do 24 let si koupí v průměru 1,7 knihy měsíčně a čtenář do 34 let 1,8 knihy měsíčně, přičemž průměr je 2,1 knihy za měsíc. Čtenáři do 34 let deklarují četbu několikrát týdně a zpravidla u ní vydrží stejně dlouho jako starší generace – zhruba hodinu. Přes třetinu mladých si navíc na čtení zvládne pravidelně vyhradit dvě hodiny a více.
Výsledky také ukazují, že přestože mají mladí lidé literaturu rádi, nelpí na ní tolik jako starší čtenáři. I když knihy si pořizují ve skoro totožném množství, 61 procent z nich by klidně obratem obměnilo čtvrtinu své knihovny a pocit zavalení svými knihami pociťuje jen jeden mladý čtenář z deseti. U starších ročníků je to přitom dvojnásobek.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…