Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co Čech, to knihomol? Mladí čtou skoro stejně jako jejich rodiče, ukázal průzkum

I mladí si na četbu knih rádi najdou čas. Foto: Knihobot

Láska k literatuře lidi neopouští ani v dnešní době plné technologií. Ukazuje to i průzkum projektu Knihobot, který se zaměřil na vztah Čechů ke knihám. Vyplynulo z něj, že i když se vztah k četbě a knihám napříč generacemi proměňuje, nikterak výrazně neutuchá.

Průzkum prováděl knižní second hand na více než tisícovce svých uživatelů různého věku se záměrem posvítit si především na mladší generace. Data nastiňují, že mladí nejsou výrazně slabší čtenáři oproti střední generaci. Čtenář do 24 let si koupí v průměru 1,7 knihy měsíčně a čtenář do 34 let 1,8 knihy měsíčně, přičemž průměr je 2,1 knihy za měsíc. Čtenáři do 34 let deklarují četbu několikrát týdně a zpravidla u ní vydrží stejně dlouho jako starší generace – zhruba hodinu. Přes třetinu mladých si navíc na čtení zvládne pravidelně vyhradit dvě hodiny a více.

Výsledky také ukazují, že přestože mají mladí lidé literaturu rádi, nelpí na ní tolik jako starší čtenáři. I když knihy si pořizují ve skoro totožném množství, 61 procent z nich by klidně obratem obměnilo čtvrtinu své knihovny a pocit zavalení svými knihami pociťuje jen jeden mladý čtenář z deseti. U starších ročníků je to přitom dvojnásobek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…