Příroda·1 minuta radosti

Vstříc čistším turistickým letoviskům. Drony a umělá inteligence usnadní úklid oblíbených lokalit

Jak si poradit s odpadem, který s sebou přinese turismus po uvolnění současných opatření, plánují oblíbené destinace anglického jihu raději už nyní. Hlavní roli dostanou technologie, které zmapují nejproblematičtější místa. Výsledným zjištěním pak úřady přizpůsobí umístění kontejnerů, úklid ulic a připraví osvětovou kampaň pro návštěvníky. Města Bournemouth, Christchurch a Poole nabízejí Britům možnost zažít příjemné okamžiky u

#Anglie#drony#ekologie#turismus#úklid#umělá inteligence#životní prostředí

Jak si poradit s odpadem, který s sebou přinese turismus po uvolnění současných opatření, plánují oblíbené destinace anglického jihu raději už nyní. Hlavní roli dostanou technologie, které zmapují nejproblematičtější místa. Výsledným zjištěním pak úřady přizpůsobí umístění kontejnerů, úklid ulic a připraví osvětovou kampaň pro návštěvníky.

Města Bournemouth, Christchurch a Poole nabízejí Britům možnost zažít příjemné okamžiky u moře, aniž by museli cestovat na kontinent. Letní nával turistů toužících po teple však s sebou nese i násobné zvýšení produkce odpadů. Regionální radnice se proto v partnerství s řetězcem McDonald’s, charitou Hubbub a analytickou firmou Ellipsis rozhodla do sběru dat zapojit drony, kamery, mobilní aplikace i monitorovací vozidla. Umělá inteligence pak dokáže určit konkrétní typ a původ znečištění. Města díky tomu vytvoří odpadovou mapu a následně přizpůsobí rozmístění kontejnerů a zacílí osvětovou kampaň.

Ve Spojeném království jde o první projekt tohoto druhu. „Těší nás, že jsme byli přizváni k této národní spolupráci, která pro radnici nenese žádné náklady a vylepší naše plány nakládání s odpadem,“ řekl regionální radní Mark Anderson. Podobný přístup se loni osvědčil v italském Sorrentu, kde se podařilo snížit produkci odpadu o 45 procent. Cigaretové nedopalky pak končily v koši o 69 procent častěji. Klíčem byla komunikace s veřejností, majiteli obchodů a restaurací a také strategické rozmístění popelníků a kontejnerů po městě.

Klikněte, když vám článek udělal radost

Napsal: Klára Šubíková
Redaktor Pozitivních zpráv

Potěšil vás článek? Pošlete ho dál!

Dobrá zpráva udělá radost dvakrát — vám i tomu, komu ji pošlete.

Další dobré zprávy

Zobrazit všechny články