Společnost·1 minuta radosti

Verneovu ponorku objevili potápěči u břehů USA. Má přes sto let

Potápěči učinili velký objev, který potěší všechny nadšence do verneovek. Nalezli u východního pobřeží Spojených států vrak ponorky Defender, kterou v roce 1907 nechal postavit inženýr Simon Lake inspirovaný románem Julese Vernea Dvacet tisíc mil pod mořem, informoval server CBS News a České noviny. Objev se podařil v průlivu u ostrova Long Island poblíž městečka

#Jules Verne#moře#nález#objev#ponorka#potápěči

Potápěči učinili velký objev, který potěší všechny nadšence do verneovek. Nalezli u východního pobřeží Spojených států vrak ponorky Defender, kterou v roce 1907 nechal postavit inženýr Simon Lake inspirovaný románem Julese Vernea Dvacet tisíc mil pod mořem, informoval server CBS News a České noviny.

Objev se podařil v průlivu u ostrova Long Island poblíž městečka Old Saybrook, asi 150 kilometrů od New Yorku. „Schovávala se doslova přímo před očima. Je dokonce vidět na mapách. O tom místě v průlivu se vědělo, jen nikdo netušil, co to tam na dně leží,“ řekl šéf týmu komerčních potápěčů Richard Simon. Pátrání po více než 100 let starém plavidlu trvalo skupině nadšenců roky, nyní chtějí ponorku nasnímat a zdokumentovat.

Vrak je připomínkou nejranější historie podmořských plavidel, ještě dávno před érou válečných ponorkových bitev. Plavidlo nechal postavit milionář a vynálezce Lake. První ponorku zkonstruoval v roce 1897 a dal jí jméno Argonaut. V návrzích se inspiroval tím, jak popsal fiktivní ponorku Nautilus Jules Verne. To platilo i v případě dalšího plavidla Defender, které mělo kola určená k pohybu po mořském dně a dveře, jimiž mohli pod hladinou vystupovat potápěči. 

Klikněte, když vám článek udělal radost

Napsal: Gabriela Brázdová
Redaktor Pozitivních zpráv

Potěšil vás článek? Pošlete ho dál!

Dobrá zpráva udělá radost dvakrát — vám i tomu, komu ji pošlete.

Další dobré zprávy

Zobrazit všechny články