Společnost·1 minuta radosti

Shirly Pinto se stala první hluchou poslankyní izraelského parlamentu

Slib složila ve znakovém jazyce i v hebrejštině a zavázala se, že bude pokračovat v boji za handicapované. Dvaatřicetiletá právnička se dostala do povědomí veřejnosti několika kampaněmi za zviditelnění lidí s postižením sluchu a znakové řeči. Jako dcera hluchých rodičů a žena hluchého manžela zažívá Shirly Pinto každodenní překážky, které stojí v cestě lidem dorozumívajícím se znakovou řečí. Pracovala jako

#handicapovaní#Izrael#parlament#politika#postižení#rovnoprávnost

Slib složila ve znakovém jazyce i v hebrejštině a zavázala se, že bude pokračovat v boji za handicapované. Dvaatřicetiletá právnička se dostala do povědomí veřejnosti několika kampaněmi za zviditelnění lidí s postižením sluchu a znakové řeči.

Jako dcera hluchých rodičů a žena hluchého manžela zažívá Shirly Pinto každodenní překážky, které stojí v cestě lidem dorozumívajícím se znakovou řečí. Pracovala jako lektorka v tlumočnickém studijním programu na Bar-Ilanově univerzitě a angažovala se také jako dobrovolná poradkyně pro záležitosti lidí s postižením na radnici v Ramat Gan.

Do parlamentu zvaného Knesset se Pinto dostala díky tamní politické praxi, kdy nastupující ministr přenechá své místo dalšímu člověku na kandidátce. Za stranu Jamina tak převzala poslanecké křeslo po jmenovaném ministrovi náboženských záležitostí Matanu Kahanovi. K dispozici jí bude tlumočník do znakové řeči a kancelář bude mít vybavenou světelnou signalizací, která upozorňuje na začátek hlasování.

Mezi priority mladé političky patří prosazování zákonů financujících bezbariérovost zdravotních zařízení a protiraketových krytů. „Budu jako dosud ze všech sil pokračovat v práci pro lidi se zdravotním postižením. Budu vaší silou v Knessetu s cílem udělat z Izraele přístupnou, rovnocennou a inkluzivní společnost,“ řekla Pinto. Řadí se tak vedle Karine Elharrar, nové ministryně energetiky, která se pohybuje na vozíku a patří mezi aktivisty za práva lidí s postižením.

Zdroj: The Jerusalem Post, The Times of Israel

Klikněte, když vám článek udělal radost

Napsal: Klára Šubíková
Redaktor Pozitivních zpráv

Potěšil vás článek? Pošlete ho dál!

Dobrá zpráva udělá radost dvakrát — vám i tomu, komu ji pošlete.

Další dobré zprávy

Zobrazit všechny články