Z domova·1 minuta radosti

Rybova Česká mše vánoční zazněla letos i v Texasu

Jakub Jan Ryba složil Českou mši vánoční už koncem osmnáctého století. Přesto je skladba stále populární a pro řadu Čechů jde o neodmyslitelnou součást Vánoc. Letos se představila i v americkém Texasu. Hudební fakulta univerzity v texaském Dentonu ji letos přidala do svého repertoáru. A to dokonce v češtině. Nešlo rozhodně o snadný úkol, zpěvákům

#Texas#Vánoce

Jakub Jan Ryba složil Českou mši vánoční už koncem osmnáctého století. Přesto je skladba stále populární a pro řadu Čechů jde o neodmyslitelnou součást Vánoc. Letos se představila i v americkém Texasu.

Hudební fakulta univerzity v texaském Dentonu ji letos přidala do svého repertoáru. A to dokonce v češtině. Nešlo rozhodně o snadný úkol, zpěvákům daly zabrat hlavně náročné české hlásky jako ř nebo š. I proto univerzita studenty vyslala na intenzivní desetidenní jazykové školení přímo do Česka.

Až na komplikace s výslovností byli zpěváci ze skladby nadšení. Podobné emoce vyvolala i u publika. Úvodní listopadový koncert byl součástí festivalu české hudby, mše v následujících týdnech zazněla v Texasu ještě osmkrát, a to na různých místech.

„V Texasu žije mnoho potomků českých imigrantů. Texaští Češi, většinou farmáři, si zachovali folklór a venkovské tradice, ale ztratili kontakt s českou kulturou a klasickou hudbou. Krajané dodnes zbožňují dechovku. Tu jim v rámci našich akcí také nabízíme. Ale zároveň se snažíme přivézt třeba smyčcové kvarteto nebo méně známé skladatele,“ řekl pro Český rozhlas profesor hudební fakulty a iniciátor celé akce Thomas Sovík. On sám je také potomkem českých krajanů.
Zdroj: rozhlas.cz

Klikněte, když vám článek udělal radost

Napsal: Kristýna Motlová
Redaktor Pozitivních zpráv

Potěšil vás článek? Pošlete ho dál!

Dobrá zpráva udělá radost dvakrát — vám i tomu, komu ji pošlete.

Další dobré zprávy

Zobrazit všechny články