# Nová fólie na fasády budov dokáže vytápět i chladit

Rubrika: Byznys  
Autor: Karolína Kawuloková  
Datum: 2023-04-13  
Zdroj: Pozitivní zprávy — https://pozitivni-zpravy.cz/clanek/nova-folie-na-fasady-budov-dokaze-vytapet-i-chladit

> Američtí vědci vyvinuli speciální fólii na vnější stěny budov, která dokáže zamezit uvolňování i přijímaní tepla. Tato termoregulace může snížit spotřebu energie na vytápění, větrání a klimatizaci až o 8,4 % a přispět tak ke zmírnění změny klimatu. Studie je zveřejněná na serveru nature sustainability a věnuje se jí článek ve vědeckém časopise Scientific American.

**Američtí vědci vyvinuli speciální fólii na vnější stěny budov, která dokáže zamezit uvolňování i přijímaní tepla. Tato termoregulace může snížit spotřebu energie na vytápění, větrání a klimatizaci až o 8,4 % a přispět tak ke zmírnění změny klimatu. Studie je zveřejněná na serveru [nature sustainability](https://www.nature.com/articles/s41893-022-01023-2.epdf?sharing_token=WrmjaZD23EHJn51qpwu6iNRgN0jAjWel9jnR3ZoTv0OU1bAHrym92YCFM2qelPxoXidIMkOTu2D1aRXVk_lcRyuxFbKDBGkmG2fgHd1xL5q8Gok-ld6ENpqJ7YmQsNSvfuUeuJSQ0PfNacAFfeVSrbabHzKesRt5DwuScYsDgxwvLxTmZlHsRtknNn4mr9GKqefOU5ObotCs6BYV9p75lf17gbiKHIwEmcNR10IU3t91xh0L5qLSHhbm3JMxoyMWrJLPWB26jP6P4pCQKNuhOMXQ7Vva4vwatlGqLdxTZxXMDFQRvKoZ1nYre53_zA_2L-vO_o8gOL6qMgpyYx4_ig%3D%3D&tracking_referrer=www.scientificamerican.com) a věnuje se jí článek ve vědeckém časopise [Scientific American](https://www.scientificamerican.com/article/new-color-changing-coating-could-both-heat-and-cool-buildings/).**

Fólie funguje na principu takzvaného radiačního chlazení. To je přírodní jev, kdy se povrch ochlazuje odrážením slunečního světla a teplo tak vyzařuje do chladnější atmosféry. „*Ačkoli většina tohoto tepla opouští Zemi, část je stále zachycena skleníkovými plyny v atmosféře – dost na to, aby narušila tepelnou rovnováhu planety a způsobila zvýšení teplot*,“ říká elektroinženýr z *Purdue University* Peter Bermel.

Fólie je tenčí než kreditní karta a skládá se z několika částí. Pod velmi tenkým elektrickým vodičem je malý zásobník vody s ionty mědi, které jsou uvnitř rozptýleny. V tomto stavu fólie vnitřek budovy ochlazuje. Pokud však vodič použije malý elektrický výboj, tak rozpuštěná měď vytvoří tenkou vrstvu a tím teplo v budově naopak zachytí.

Podle vědců by pokrytá budova také měnila barvu – v létě by byla bílá a v zimě by se zbarvila do měděna. Fólie se dá použít opakovaně, ale po 1 000 cyklech už ztrácí na účinnosti. Další nevýhodou je cena materiálu. Součástí fólie je totiž nákladný grafen, který má na výšku pouze jeden atom a je jedním z nejpevnějších materiálů na světě. Vědci plánují experimentovat s méně kvalitním grafenem a měď chtějí nahradit levnějším zinkem.

---
Publikuje Pozitivní zprávy z.s. Obsah lze citovat s uvedením zdroje „Pozitivní zprávy" a odkazu na https://pozitivni-zpravy.cz/clanek/nova-folie-na-fasady-budov-dokaze-vytapet-i-chladit.
