Příroda·1 minuta radosti

Letošní ptákem roku je polák velký – ohrožený druh kachny

Poláka velkého můžeme potkat na různých vodních plochách, vyhledává zejména rybníky. Z dříve velmi početného druhu kachny je nyní ohrožený druh, a to i kvůli přetrvávajícímu zařazení na seznamu lovné zvěře, uvádí Česká společnost ornitologická. Za posledních třicet let se jeho populace u nás snížila o dvě třetiny. Na vině je intenzivní rybníkářství s nadměrnou

#Česká společnost ornitologická#Česko#kachna#ohrožený druh#polák velký#příroda#pták roku

Poláka velkého můžeme potkat na různých vodních plochách, vyhledává zejména rybníky. Z dříve velmi početného druhu kachny je nyní ohrožený druh, a to i kvůli přetrvávajícímu zařazení na seznamu lovné zvěře, uvádí Česká společnost ornitologická.

Za posledních třicet let se jeho populace u nás snížila o dvě třetiny. Na vině je intenzivní rybníkářství s nadměrnou rybí obsádkou (zvláště kaprů, kteří jsou potravními konkurenty poláka), úbytek příbřežní vegetace a zarůstání břehů a ostrůvků dřevinami. Právě proto se polák velký stal ptákem roku a vystřídal loňského zvonka zeleného.

Polák velký je zatím druhým nejpočetnějším druhem kachny u nás. Foto: Jan Grünwald

Malou cenou útěchy pro toto ptactvo je celounijní zákaz olověných broků na mokřadech, který platí od 15. února 2023. Na otravu olovem totiž v Evropě každoročně uhynul milion ptáků. Dále chce Česká společnost ornitologická usilovat o vyjmutí tohoto druhu ze seznamu lovné zvěře.

Česká společnost ornitologická uděluje titul Pták roku již od roku 1992 a upozorňuje tak na zajímavé nebo ohrožené druhy našeho ptactva.

Klikněte, když vám článek udělal radost

Napsal: Barbara Tesařová
Redaktor Pozitivních zpráv

Potěšil vás článek? Pošlete ho dál!

Dobrá zpráva udělá radost dvakrát — vám i tomu, komu ji pošlete.

Další dobré zprávy

Zobrazit všechny články