Příroda·1 minuta radosti
Farma, kde saláty rostou na zdech. V Americe vyvinuli vertikální pěstování, šetří místo i vodu
Jak vypadá zemědělství budoucnosti? Start-up Plenty z amerického San Franciska využívá vertikální pěstování, při němž plodiny rostou na vnitřních svislých stěnách. Podle firmy je díky tomu pěstování rychlejší a v porovnání s běžnými způsoby farmaření spotřebuje méně než jedno procento půdy a necelých pět procent vody. Díky vnitřním uměle vytvořeným podmínkám není růst plodin ovlivňován změnami počasí
#budoucnost#pěstování#příroda#salát#start-up#technologie#tip#USA#zemědělství
Jak vypadá zemědělství budoucnosti? Start-up Plenty z amerického San Franciska využívá vertikální pěstování, při němž plodiny rostou na vnitřních svislých stěnách. Podle firmy je díky tomu pěstování rychlejší a v porovnání s běžnými způsoby farmaření spotřebuje méně než jedno procento půdy a necelých pět procent vody.

Díky vnitřním uměle vytvořeným podmínkám není růst plodin ovlivňován změnami počasí a není proto třeba rostliny ošetřovat žádnými chemickými prostředky proti plísním či škůdcům. Ideální podmínky pak také zajistí podstatně rychlejší dobu, jež je k vypěstování potřeba, přičemž podle autorů Plenty lze rostliny sklízet už deset dní po jejich vysetí.
Zatím v Plenty pěstují pouze listové plodiny, jako je salát, rukola či kapusta. Přičemž například u salátu je cena jednoho asi 130 gramového balení 4,99 dolarů, tedy necelých 110 korun českých. V budoucnu pak farma díky spolupráci s firmou Driscoll’s plánuje vertikálně pěstovat také jahody. „Naše mise je přinášet zákazníkům co nejchutnější jídlo a zároveň snižovat dopad na životní prostředí,“ uvedl spoluzakladatel firmy Nate Storey. Podívejte se na video o projektu zde.
Klikněte, když vám článek udělal radost
Redaktor Pozitivních zpráv
Potěšil vás článek? Pošlete ho dál!
Dobrá zpráva udělá radost dvakrát — vám i tomu, komu ji pošlete.



