Příroda·1 minuta radosti

Člověk jako zachránce. Strom ginkgo biloba by bez lidské pomoci dávno vymřel

Lidé přírodu jen neničí, někdy ji dokonce zachraňují. Svědčí o tom strom ginkgo biloba, který by bez lidského zásahu dávno vymřel. Tento strom je geneticky podobný svým předkům, kteří na Zemi rostli před 170 miliony lety. Dnes se jedná o jediný druh rodu ginkgo na celé planetě. Ve své současné formě přežívá strom už 60

#člověk#ginkgo biloba#příroda#strom#záchrana#životní prostředí

Lidé přírodu jen neničí, někdy ji dokonce zachraňují. Svědčí o tom strom ginkgo biloba, který by bez lidského zásahu dávno vymřel. Tento strom je geneticky podobný svým předkům, kteří na Zemi rostli před 170 miliony lety. Dnes se jedná o jediný druh rodu ginkgo na celé planetě.

Ve své současné formě přežívá strom už 60 milionů let. V minulosti však měl již několikrát namále. Strom nebyl sám za sebe schopný udržet tempo s měnícím se světem a ztrácel schopnost obstát v konkurenci svých zelených kolegů. Zachráncem se pro rostlinu stal člověk, který si oblíbil její jedlá semena. Před tisíci lety ji právě kvůli této pochoutce začali pěstovat Číňané. Z Číny se strom rozšířil do Japonska, poté do Evropy a dalších částí světa.

Člověk mu tedy pomohl zejména tím, že mu věnoval svoji péči, pěstoval jej a rozšířil. Díky tomu strom ginkgo biloba přežil, ačkoliv jej ve volné přírodě téměř nenajdeme. Výjimkou je jihovýchodní část čínských hor Dalou, kde jsou tyto stromy běžně k vidění.

Klikněte, když vám článek udělal radost

Napsal: Gabriela Brázdová
Redaktor Pozitivních zpráv

Potěšil vás článek? Pošlete ho dál!

Dobrá zpráva udělá radost dvakrát — vám i tomu, komu ji pošlete.

Další dobré zprávy

Zobrazit všechny články