Příroda·1 minuta radosti

Dobrovolníci na Vysočině zachránili desítky hnízd ohrožených ptáků

Ptačí říše se raduje. Ochráncům přírody se letos na Vysočině podařilo zachránit přes třicet hnízd čejek chocholatých. K dohledaným hnízdům v polích dávali dvoumetrové tyče, aby se ptákům vyhnuly zemědělské stroje. Čejky přitom patří mezi ptačí druhy, které v Česku ubývají nejrychleji. Vyskytují se zejména ve středních a nižších polohách kraje, hnízdí v polích. „Kde se dohledávání hnízd nikdo

#Česko#ochrana přírody#ochránci#ohrožení#pomoc#příroda#ptáci#záchrana#zemědělství#zvířata

Ptačí říše se raduje. Ochráncům přírody se letos na Vysočině podařilo zachránit přes třicet hnízd čejek chocholatých. K dohledaným hnízdům v polích dávali dvoumetrové tyče, aby se ptákům vyhnuly zemědělské stroje.

Čejky přitom patří mezi ptačí druhy, které v Česku ubývají nejrychleji. Vyskytují se zejména ve středních a nižších polohách kraje, hnízdí v polích. „Kde se dohledávání hnízd nikdo nevěnuje, tam většina bývá zničená při zemědělských pracích,“ uvedl Vojtěch Kodet z pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině. Ochránci na Vysočině zkoušeli dohledávat hnízda i v minulých letech, letos se tomu však věnovali v největším rozsahu.

Dobrovolníci na Vysočině objížděli pole už od poloviny března, čejky přitom dohledávali pomocí dalekohledů. Tyče pak dali pět metrů před hnízdo i za něj a o jeho poloze informovali zemědělce, který tam hospodaří. Nyní už mláďata čejek odrostla a vylétla z hnízd. Podobně se ochránci snaží pomáhat motáku lužnímu, který je dalším ohroženým druhem hnízdícím v zemědělské krajině.

Zdroj: Ekolist.cz

Klikněte, když vám článek udělal radost

Napsal: Gabriela Brázdová
Redaktor Pozitivních zpráv

Potěšil vás článek? Pošlete ho dál!

Dobrá zpráva udělá radost dvakrát — vám i tomu, komu ji pošlete.

Další dobré zprávy

Zobrazit všechny články