Číňané zavádějí do městské dopravy futuristické autobusy

Zdroj fotografie: sciencedatacloud.wordpress.com

Čína se již mnoho let potýká se špatnou dopravní situací ve svých městech. Situaci by měl pomoci vyřešit nový vynález – autobus “na chůdách”, který vyvíjí firma Transit Explore Bus (TEB). Nové vozidlo by mělo uvézt až 1400 pasažérů a snížit emise až o 2,5 tisíc tun ročně. Číňané plánují uvést nový dopravní prostředek koncem tohoto roku.

V současné době je ve výstavbě první prototyp, který by měl od léta brázdit ulice severočínského města Qinhuangdao City. „Systém má podobnou kapacitu jako metro, ale náklady na výstavbu jsou oproti metru pětinové,“ uvedl projektový inženýr Bai Zhiming pro televizní stanici CCTV News. Vozidlo ale spíše než autobus připomíná tramvaj i díky použití speciálních kolejí a zabere dva jízdní pruhy. Na výšku bude mít 4,5 metru a podjíždět ho mohou automobily do dvou metrů.

Autobus by měl dosáhnout rychlosti až 60 kilometrů za hodinu a napájen bude solárními panely a elektřinou. ,,Nový systém nahradí až 40 běžných autobusů, čímž se každý rok ušetří 800 tun paliva a uhlíkové emise se sníží o 2480 tun ročně,” sdělil autor designu Song Youzhou agentuře Xinhua.

Autor článku

Profilový obrázek