Čína letos kompletně zakáže obchodování se slonovinou

Zdroj fotografie: freeimages.com/Philip Niewold

Čína chce do konce letošního roku zcela zakázat obchodování se slonovinou i její zpracovávání. Asijská velmoc, jež vévodí světu na trhu se vzácným přírodním artiklem, v minulosti dlouho ohlašovala změny v legislativě týkající se slonoviny. Na konci loňského roku přišli představitelé země s konkrétním časovým plánem, kdy chtějí změny zavést.

Prezident světového fondu na ochranu přírody Carter Roberts neskrýval nadšení nad krokem čínské vlády. „Toto oznámení je pro záchranu slonů obrovským přelomem. Díky rozhodnutí Číny je budoucnost slonů ve volné přírodě o mnoho optimističtější,“ uvedl Roberts. Po rozhodnutí Spojených států o zákazu obchodování se slonovinou se od loňska jedná o největší trh na světě a zákaz je jasným signálem ostatním státům, jak v oblasti ochrany ohrožených druhů postupovat.

Čísla vývoje sloní populace za posledních zhruba dvě stě let jsou hrozivá. Z původní populace odhadované na zhruba 20 milionů kusů jich dnes zbývá v Africe přibližně půlmilion. I proto je krok čínské vlády nesmírně důležitý. Nejprve by se ke konci března tohoto roku měly zavřít všechny továrny na zpracování slonoviny. Následovat by měla přísnější regulace sbírek slonoviny a obchodování, stejně jako její veřejné vystavování. Slonovinu tak bude možné v Číně obdivovat pouze ve sbírkách místních nekomerčních muzeí.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek