Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cigaretové nedopalky pomohou vyčistit vodu

2 minuty radosti
Foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Kosmetika, čisticí prostředky, průmyslová výroba či hormonální antikoncepce. Právě odsud se do odpadních vod dostávají znečisťující látky a zbytky hormonů. Jejich množství se neustále zvyšuje, a proto je nutné jejich přítomnost eliminovat. A to nejen v pitné vodě, ale rovněž v přírodních vodních zdrojích. Vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně zjistili, že to jde pomocí nedopalků cigaret, uvedla vysoká škola na svém webu.

Bylo prokázáno, že zmíněné hormony mohou u lidí způsobovat hormonální nevyváženost, metabolické, reprodukční a psychické poruchy, vysoký tlak a celou řadu dalších onemocnění.  Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně hledají cestu, jak estrogenní hormony z vod odstranit. „Deriváty celulózy jsou hojně využívány v mnoha aplikacích. Zjistili jsme, že některé z nich mají schopnost zachytávat nežádoucí látky včetně zbytkových hormonů z vody. Shodou okolností se chemickým složením jedná o stejnou látku, jaká se používá pro výrobu cigaretových filtrů. Vzhledem k tomu, že cigaretové filtry tvoří významnou část odpadu nalezeného v mořích a oceánech a každý z nás se bohužel s pohozenými nedopalky setkává denně na ulicích, napadlo nás prozkoumat využití tohoto odpadu,“ popsal ředitel Centra polymerních systémů Vladimír Sedlařík.

Foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Zlínští výzkumníci díky tomu přišli s nápadem, jak tyto cigaretové filtry dále využít. „Vyvíjíme polymerní nanovlákna připravená z acetátu celulózy, tedy polymeru získaného recyklací nedopalků cigaret. Tato nanovlákna mají schopnost během filtrace vody zachytit velmi malé částice včetně hormonů,“ uvedl Muhammad Yasir, který se touto problematikou zabýval také ve své disertační práci. Do budoucna odborníci plánují zaměřit pozornost na zdokonalování technologického procesu záchytu hormonů z vod.

Zdroj: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…