Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cigaretové nedopalky pomohou vyčistit vodu

2 minuty radosti
Foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Kosmetika, čisticí prostředky, průmyslová výroba či hormonální antikoncepce. Právě odsud se do odpadních vod dostávají znečisťující látky a zbytky hormonů. Jejich množství se neustále zvyšuje, a proto je nutné jejich přítomnost eliminovat. A to nejen v pitné vodě, ale rovněž v přírodních vodních zdrojích. Vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně zjistili, že to jde pomocí nedopalků cigaret, uvedla vysoká škola na svém webu.

Bylo prokázáno, že zmíněné hormony mohou u lidí způsobovat hormonální nevyváženost, metabolické, reprodukční a psychické poruchy, vysoký tlak a celou řadu dalších onemocnění.  Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně hledají cestu, jak estrogenní hormony z vod odstranit. „Deriváty celulózy jsou hojně využívány v mnoha aplikacích. Zjistili jsme, že některé z nich mají schopnost zachytávat nežádoucí látky včetně zbytkových hormonů z vody. Shodou okolností se chemickým složením jedná o stejnou látku, jaká se používá pro výrobu cigaretových filtrů. Vzhledem k tomu, že cigaretové filtry tvoří významnou část odpadu nalezeného v mořích a oceánech a každý z nás se bohužel s pohozenými nedopalky setkává denně na ulicích, napadlo nás prozkoumat využití tohoto odpadu,“ popsal ředitel Centra polymerních systémů Vladimír Sedlařík.

Foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Zlínští výzkumníci díky tomu přišli s nápadem, jak tyto cigaretové filtry dále využít. „Vyvíjíme polymerní nanovlákna připravená z acetátu celulózy, tedy polymeru získaného recyklací nedopalků cigaret. Tato nanovlákna mají schopnost během filtrace vody zachytit velmi malé částice včetně hormonů,“ uvedl Muhammad Yasir, který se touto problematikou zabýval také ve své disertační práci. Do budoucna odborníci plánují zaměřit pozornost na zdokonalování technologického procesu záchytu hormonů z vod.

Zdroj: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští vědci zkoumají Alzheimerovu chorobu pomocí „minimozečků“

Francouzská vesnice bude mít hřbitov se solární energií

Porucha ADHD mohla být evoluční výhodou, naznačuje výzkum

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…