Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chovatelé i návštěvníci děčínské zoo se radují z narození malého makaka

Zdroj fotografie: zoodecin.cz

Kriticky ohrožený druh primátů, makaky chocholaté, mohou lidé obdivovat v děčínské zoo už 24 let. Jedné z největších chovných skupin ve střední Evropě se letos v srpnu povedlo odchovat nové mládě. Sameček těchto chráněných primátů se narodil 17. srpna.

V Zoo Děčín se už povedlo odchovat celkem 12 mláďat makaků, aktuálně má zdejší tlupa primátů sedm členů. „Její nejmladší člen přišel na svět 17. srpna, porodila ho samice Buffy a je jejím pátým mládětem, otcem je samec Hitam,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Určení pohlaví mláděte trvalo několik týdnů. „První dny po porodu nosila samice mládě pevně přitisknuté k tělu a dlouho tak nechtěla světu ukázat, jestli porodila samce nebo samičku. Zhruba ve třech týdnech věku mláděte ho už ale začala postupně na malou chvilku odkládat a ošetřovatelé tak už pár dní vědí, že jde o samečka,“ doplnila.

Makaky chocholaté lze potkat ve volné přírodě pouze na ostrově Sulawesi v Indonésii. Jde o primáty s černou srstí a chocholkou na hlavě, podle které dostali také jméno. Tito primáti žijí v deštných lesích a patří mezi kriticky ohrožené živočišné druhy, kterým hrozí vyhynutí v horizontu 25 let. „Pomineme-li přirozené nepřátele, kterými jsou krajty, vše ostatní si na svůj vrub zase zapsal člověk. Místní obyvatelé loví makaky jako oblíbenou kořist s chutným masem a pro kožešinu. Osudné je pro tato zvířata i vypalování a kácení deštného pralesa,“ dodala mluvčí zoo.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.