Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chovatelé i návštěvníci děčínské zoo se radují z narození malého makaka

Zdroj fotografie: zoodecin.cz

Kriticky ohrožený druh primátů, makaky chocholaté, mohou lidé obdivovat v děčínské zoo už 24 let. Jedné z největších chovných skupin ve střední Evropě se letos v srpnu povedlo odchovat nové mládě. Sameček těchto chráněných primátů se narodil 17. srpna.

V Zoo Děčín se už povedlo odchovat celkem 12 mláďat makaků, aktuálně má zdejší tlupa primátů sedm členů. „Její nejmladší člen přišel na svět 17. srpna, porodila ho samice Buffy a je jejím pátým mládětem, otcem je samec Hitam,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Určení pohlaví mláděte trvalo několik týdnů. „První dny po porodu nosila samice mládě pevně přitisknuté k tělu a dlouho tak nechtěla světu ukázat, jestli porodila samce nebo samičku. Zhruba ve třech týdnech věku mláděte ho už ale začala postupně na malou chvilku odkládat a ošetřovatelé tak už pár dní vědí, že jde o samečka,“ doplnila.

Makaky chocholaté lze potkat ve volné přírodě pouze na ostrově Sulawesi v Indonésii. Jde o primáty s černou srstí a chocholkou na hlavě, podle které dostali také jméno. Tito primáti žijí v deštných lesích a patří mezi kriticky ohrožené živočišné druhy, kterým hrozí vyhynutí v horizontu 25 let. „Pomineme-li přirozené nepřátele, kterými jsou krajty, vše ostatní si na svůj vrub zase zapsal člověk. Místní obyvatelé loví makaky jako oblíbenou kořist s chutným masem a pro kožešinu. Osudné je pro tato zvířata i vypalování a kácení deštného pralesa,“ dodala mluvčí zoo.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…