Čeští vědci ze ZČU vyvinuli nový typ přijímače slunečního záření

Zdroj fotografií: ZČU

Vědci ze Západočeské univerzity si připisují významný úspěch na poli fotovoltaiky. Podařilo se jim vyvinout novou technologii pro výrobu pokročilých přijímačů slunečního záření. Předností nového typu přijímačů, využívaných ve fotovoltaických panelech, je vyšší výkonnost, spolehlivost a životnost. V současnosti probíhají testy panelů s novým typem přijímačů na střeše fakulty.

 

Podle Jana Řebouna z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) jsou nové keramické moduly s čipem jádrem celého systému. RICE na vývoji spolupracuje s francouzskou společností ERYMA, která je trvale závislá na obnovitelných zdrojích elektřiny.

Princip nového objevu spočívá v nahrazení velkoplošného křemíkového čipu obdobou vyrobenou ze sloučenin galia a arsenu. Ta je umístěna pod optickou čočkou, která je schopná ve vysoké míře koncentrovat sluneční záření. Sledovač záření následně orientuje panel za sluncem tak, aby paprsky stále dopadaly na čočku. Přídavná optika dále zajišťuje odrážení záření přímo na přijímač.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek