Čeští vědci z Brna bodují s rozložitelnými plasty vyrobenými z fritovacího oleje

Zdroj fotografií: VUT Brno; Technologická agentura ČR

Že by se použitý fritovací olej dal ještě dále využít by asi napadlo jen málokoho. Vědci z brněnského Vysokého učení technického nicméně našli způsob, jak jej dále zpracovat. Naučili se z oleje vyrábět plasty, které se v přírodě po určité době samy rozloží. Nový typ plastů už sériově vyrábějí na Slovensku a o recyklovaný materiál, z něhož se dá vyrobit zemědělská fólie, má zájem také Indie a Čína.

3785219--vynalez-brnenskych-vedcu-a-chemiku-odlehci-prirode--1-950x0p0Novinka má vedle praktického významu také pozitivní ekologické dopady. V případě Číny a Indie, kde se obdělávají miliony hektarů půdy, by se s používáním nových plastů mohlo jednat o významný pokrok. ,,Některé země plasty prostě zaorávají do půdy, když ty folie použijí,” vysvětluje autorka vynálezu Ivana Márová. Důležitá pro rozložení je tloušťka materiálu. Po pár měsících či letech v půdě zůstanou pouze látky, které slouží jako potrava pro půdní mikroorganismy.

Nyní stojí vědecký tým před výzvou, jak dosáhnout co nejnižší ceny, aby se snadno rozložitelné plasty mohly co nejvíce rozšířit. ,,Je možné, že cena polymeru bude vždy o něco vyšší než ropné plasty. Chtělo by to otočil myšlení lidí tak, aby byli ochotní zaplatit o něco více za co nejmenší znečišťování,” říká Márová. Její práce je velmi často oceňovaná a v roce 2015 dokonce dostala Technologického Oskara. V současnosti pracuje brněnský tým na několika dalších patentech.

Zdroj: rozhlas.cz

Autor článku