Řasy, sinice a invazivní rostliny v zámeckých parcích ohrožují umělecká díla nejen ve vodě, ale všude tam, kde mají prostor k napadení půdy, dřeva, kamene nebo omítky. Vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR během výzkumu zámeckých parků vyvinuli dvě technologické novinky, které pomáhají chránit památky před těmito škůdci.
První technologickou vychytávkou je detektor mikroorganizmů na různých površích, zaměřující se na odhalení biokoroze. Detektor zkoumá stavby bez zásahu do povrchu materiálu, což umožňuje rychlé vyhodnocení stavu objektu a následné zvolení efektivního řešení. Druhá novinka, online systém pro kontrolu znečištění vody, se zaměřuje na monitoring náhlého zhoršení kvality vody. Funguje na principu změny teploty a množství chlorofylu v daném vodním objektu. Umí také upozornit na rozvoj sinic.
Nová zařízení jsou výsledkem obsáhlejšího výzkumu, přinášejícího pro vědce překvapivě pozitivní fakta. Navzdory velkému množství pěstovaných druhů rostlin nejsou zámecké parky či zahrady tak výrazným zdrojem invazí jiných, nepůvodních rostlinných druhů, a to díky jejich dobré údržbě.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …