Čeští vědci umí vytvořit soustavu mikromotorů roztáčených světlem

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org/Richard Broekhuijzen

Vědci z České republiky dokázali vyvinout sestavu miniaturních molekulárních motorů, která dokáže roztáčet světlo o určité vlnové délce. Výzkumníci z dejvického Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) a Akademie věd ČR si od objevu slibují významné pokroky například na poli medicíny. Česká skupina vědců na objevu spolupracovala s laureátem Nobelovy ceny za chemii Benem Feringou.

V budoucnu by se vynález mohl používat například k transportu mikroskopických částic, což se dá využívat v medicíně při dopravě látek v těle. „Bylo by možné dopravit potřebné látky na konkrétní místo v těle a světlem mu ukázat cestu,“ uvedl mluvčí ÚOCHB Dušan Brinzanik. Základem malých motorů je molekula, která se po ozáření světlem určité vlnové délky pootočí. Největším problémem bylo pohyb molekul zkoordinovat, což se však podařilo vyřešit.

Práce na vývoji a zdokonalování molekulárních motorů je zatím stále v plenkách, nejnovější výzkumy však naznačují jejich obrovský potenciál. Důkazem může být i loňské ocenění Nobelovou cenou trojice vědců včetně Feringy udělené právě v této oblasti. Nejnovější objev výzkumníků z ÚOCHB dokonce prezentoval prestižní vědecký časopis Journal of the American Chemical Society. Výzvou do budoucna je objev využít v soustavách čítajících řádově miliony až miliardy molekulárních motorů.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek