Čeští vědci se podílejí na projektu modelování lidského srdce

Zdroj fotografie: medicalxpress.com

Vědci z České republiky se podílejí jako jediní ze střední a východní Evropy na vývoji počítačového modelu lidského srdce. To by mělo kardiochirurgům výrazným způsobem usnadnit přípravu operace. Living Heart, jak se projekt nazývá, je vyvíjen mimo jiné i týmy ze Stanfordovy univerzity nebo Massachusettského technologického institutu (MIT).

Hlavním cílem celého projektu je umožnit doktorům vytvořit počítačový model srdce konkrétního pacienta a tím jim i dát možnost zvolit vyhovující nástroje při operaci. „Máme vizi, že vytvoříme model srdce i s vadami. Pak matematicky vypočítáme, jak srdce funguje a lékař pak bude moci studovat vlastnosti celého srdce,“ uvedl Jan Veselý z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického.

Jan Veselý se i s kolegy v polovině roku 2014 zapojil do projektu iniciovaným Američanem Stevenen Levinem, kterého inspirovala jeho dcera žijící se srdeční vadou. Projekt pak vytvářel stejným způsobem, jakým funguje jeho firma vytvářející modely aut nebo letadel. Čeští kardiochirurgové možnost modelování jistě ocení, neboť se v Česku podle statistik ročně provede mezi osmi a devíti tisíci operacemi srdce, nejvíce z nich v IKEMu.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Profilový obrázek