Diagnostikovat nádory a fibrózy hluboko v tkáních by mohla dokázat inovovaná zobrazovací metoda. Stojí za ní vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR. Zjednodušeně řečeno se jedná o vyšetření prostřednictvím optických vláken o tloušťce lidského vlasu. Zcela zásadní výhodou tohoto způsobu je jeho neinvazivnost.
Cílem výzkumníků je nahradit klasickou biopsii optickou variantou. Při ní je možné diagnostikovat onemocnění z informace získané zobrazováním přímo uvnitř těla zavedením miniaturního endoskopu. V rámci tohoto vyšetření by na rozdíl od klasické biopsie došlo jen k minimálnímu poškození okolní tkáně.
Neinvazivnost novinky však není jediným benefitem. Současné zobrazovací metody a technologie, jako je rentgen, CT nebo ultrazvuk, sice umožňují podívat se hluboko do tkání bezbolestně, avšak nová zobrazovací metoda poskytne mnohem více detailních informací nezbytných ke stanovení přesnější diagnózy. Tato varianta totiž přináší možnost zobrazit a vzájemně odlišit různé části tkáně hluboko uvnitř těla díky vysokému rozlišení, které je srovnatelné s běžným mikroskopem.
Zdroj: AV ČR
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…