Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci jako první na světě objevili zásadní efekt psychedelik při léčbě deprese

2 minuty radosti
Vědci z NUDZ přispěli k prokázání, že anestetikum ketamin má antidepresivní účinek. Nyní už je látka schválená pro použití v léčbě deprese. Zdroj: Pixabay

Lék na deprese? Podle vědců už je na dohledu. Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zjistili, že látka z lysohlávek může pomoci při léčbě depresivních stavů. Studie ukázala, že halucinogen psilocybin obsažený v lysohlávkách podporuje zdravý spánek. Jeho struktura má přitom nezanedbatelný vliv na deprese.

Deprese mění především takzvanou REM fázi spánku. „Konkrétně se jedná o její zvýšené množství a dřívější nástup této fáze během spánku. Tyto změny pravděpodobně souvisí s depresivní náladou a potížemi s emočním zpracováním,“ uvedla Karolina Janků z NUDZ. V již ukončené studii figurovalo 20 zdravých dobrovolníků, u kterých vědci sledovali spánek večer po sezení s psilocybinem, a následně hodnotili řadu parametrů.

Při terapii by psilocybin mohl být používán přibližně do pěti let. Záležet bude na vyhodnocení dalšího výzkumu. Látka při něm bude podávána pacientům s depresí, kterým běžná léčba nezabírá, uvedla zástupkyně vědeckého týmu Eva Césarová. Podle odhadů žije v Česku minimálně půl milionu obyvatel s depresí. Čeští vědci jsou přitom první na světě, kteří zkoumali vliv psilocybinu na spánek.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Čeští vědci skórují v boji proti koronaviru. Nová protilátka je účinná na všechny hlavní mutace

Pražský hrad je hvězdou Instagramu. Porazil konkurenci z celého světa

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…