Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci jako první na světě objevili zásadní efekt psychedelik při léčbě deprese

2 minuty radosti
Vědci z NUDZ přispěli k prokázání, že anestetikum ketamin má antidepresivní účinek. Nyní už je látka schválená pro použití v léčbě deprese. Zdroj: Pixabay

Lék na deprese? Podle vědců už je na dohledu. Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zjistili, že látka z lysohlávek může pomoci při léčbě depresivních stavů. Studie ukázala, že halucinogen psilocybin obsažený v lysohlávkách podporuje zdravý spánek. Jeho struktura má přitom nezanedbatelný vliv na deprese.

Deprese mění především takzvanou REM fázi spánku. „Konkrétně se jedná o její zvýšené množství a dřívější nástup této fáze během spánku. Tyto změny pravděpodobně souvisí s depresivní náladou a potížemi s emočním zpracováním,“ uvedla Karolina Janků z NUDZ. V již ukončené studii figurovalo 20 zdravých dobrovolníků, u kterých vědci sledovali spánek večer po sezení s psilocybinem, a následně hodnotili řadu parametrů.

Při terapii by psilocybin mohl být používán přibližně do pěti let. Záležet bude na vyhodnocení dalšího výzkumu. Látka při něm bude podávána pacientům s depresí, kterým běžná léčba nezabírá, uvedla zástupkyně vědeckého týmu Eva Césarová. Podle odhadů žije v Česku minimálně půl milionu obyvatel s depresí. Čeští vědci jsou přitom první na světě, kteří zkoumali vliv psilocybinu na spánek.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Tento roztomilý robotický mazlíček vás zahřeje u srdce a ochrání váš domov

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…