Čeští studenti vyvinuli unikátní mlžnou komoru. Nyní šíří osvětu v CERNu

Zdroj fotografie: cvut.cz

Trojice studentů Ondřej Zbytek a Ondřej Svoboda z ČVUT společně se studentem VŠE Valerym Mezentsevem vyvinuli pro Evropskou organizaci pro jaderný výzkum (CERN) globálně nejvyspělejší mlžnou komoru. V současné době je k vidění na výstavě Mikrokosmos ve švýcarské Ženevě.

Jedná se o speciální zařízení sloužící k zobrazení běžně neviditelné radioaktivity. „Radioaktivita je obecně vnímána jako něco neobvyklého, což není pravda. Mlžná komora umí radiaci zobrazit. Princip je podobný jako u letadel, za kterými zůstává stopa. Stejně tak radiace nechává stopy záření  v komoře,“ uvedl Zbytek. CERNu se nové zařízení natolik zalíbilo, že si jej minulý rok od studentů vyžádal pro osvětu veřejnosti.

Specialitou nové komory je vybavení robotickým systémem vsouvání radioaktivních zářičů, díky kterému je možné spatřit i umělou radioaktivitu. „CERN chce i díky naší komoře ukázat, co spolkne investice jsoucí do vědy,“ doplnil Zbytek. Vývoj komory trval studentům přibližně rok, ale s prvními návrhy přišli už na gymnáziu. Už tehdy zaujali bývalého ředitele CERNu Rolfa-Dietera Heuera. Současný úspěch je tedy logickým vyústěním jejich spolupráce.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek