Čeští lékaři budou s univerzitou v Cambridge zkoumat tradiční čínskou medicínu

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Experti z Česka budou zkoumat tradiční čínskou medicínu. Jedním z hlavních cílů výzkumu bude najít nové látky, kterými by se v budoucnu daly nahradit určité druhy antibiotik. Projekt je výsledkem dohody podepsané v čínském městě Su-čou zástupci Fakultní nemocnice Motol a Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Na výzkumu se budou podílet mimo jiné i odborníci z Univerzity v Cambridge.

Kromě vědců z Cambridge a Hradce Králové se budou na projektu podílet další dvě významné instituce, a to univerzita v Šanghaji a nemocnice v Šu Guang. Cílem je probádat různé látky pocházející z tradiční čínské medicíny. „Snažíme se vrátit zpět k přírodě a hledat látky mající přirozený efekt a jejich kombinací nahradit některá antibiotika,“ vysvětlil ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula.

Nemocnice z pražského Motola se zaměřila spíše na výměnu expertů. Čínská strana má zájem hlavně o dětské lékaře a ambulantní léčbu. Dalším cílem motolské nemocnice je aplikace tradiční medicíny v oblasti neurologie. „Chceme se zabývat především Alzheimerovou chorobu a roztroušenou sklerózu,“ popsal plány ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. Spolupráce byla stvrzena v čínském městě Su-čou na setkání ministrů zdravotnictví střední a východní Evropy a Číny.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek