Čeští egyptologové opět zabodovali v Egyptě

Česká egyptologie má v Česku již více než stoletou historii a za sebou již celou řadu úspěchů. Mezi ty nejčerstvější patří nález hrobky doteď neznámé královny Chentkaus III. Jedná se o možnou manželku faraona Raneferefa, člena 5. dynastie. Ten vládl v období před zhruba 4500 lety, během kterého vznikaly úplně první pyramidy.

Dle slov šéfa české egyptologické mise Miroslava Bárty se jedná o ,,velice významný objev”, který pomůže objasnit mnohé záhady ohledně 5.dynastie. Královna Chentkaus III. by totiž mohla být nejen manželkou, ale také matkou krále.

Již dříve odhalili archeologové pracující nedaleko Káhiry hrobkový komplex princezny Šeretnebtej a její rodiny, který byl zapsán na seznam deseti světově nejvýznamnějších archeologických objevů. Sám arabista a egyptolog Ladislav Bareš to považuje za ,,jeden z největších úspěchů” české egyptologie. Ta byla před 101 lety poprvé přednášena na Německé filozofické fakultě a v roce 1919 již zazněla i na České filozofické fakultě. Dle doktorantky Martiny Bartoňové se jedná o velice náročný předmět, sama dokonce označuje staroegyptský jazyk za ,,jeden z nejhorších nebo nejtěžších, co jsme vůbec měli”.

Egyptologové provádí výzkumy v okolí Káhiry dvakrát ročně, na jaře a na podzim, kdy je zde přijatelné klima. Musí postupovat velice opatrně, nejprve zkontrolují, jak stabilní je podloží a jestli se nehroutí stropy. Pak může teprve začít důslednější průzkum terénu.

Čeští vědci zabývající se oborem egyptologie patří mezi světovou špičku a nadále nám dokazují svoji jedinečnost.

 

FOTO: Hrobka královny Chentkaus III., zdroj: Luxor Times

Gabriela Dittrichová

Autor článku

Michaela Gáliková