Čeští dobrovolníci budují turistické trasy po celém světě

Zdroj fotografie: wikimedia.commons.org

Česká republika je jednou z nejvíce turisticky trasovanou zemí na světě. První turistické značení se v tuzemsku objevilo již před 133 roky na hoře Radhošť v Beskydech. V současnosti je u nás více než 42 tisíc kilometrů značených tras pro pěší, což je s přihlédnutím na rozlohu země opravdu jedinečné. Nyní pomáhají Češi s trasováním v zahraničí.

Možná i díky hustotě sítě cest se Češi angažují i v zahraničí. Už třetím rokem se podílejí na značení cest v Brazílii, ale nově se angažují také v Gruzii a v albánských horách, kde žádné turistické stezky neexistují. Gruzínská Tušetie je nyní značena dvaceti dobrovolníky z České rozvojové agentury, kteří by během několika let měli kromě trasování i opravovat hrad Keselo.

Při značení se opírají právě o zkušenosti z Česka. „Zkušenost s turistickým značením v ČR je považována za nejspolehlivější a nejpropracovanější nejen v Evropě, ale i globálně, což se potvrdilo i v Tušsku,“ uvedl Michael Hošek z evropské asociace chráněných území Europarc Federation. V Albánii se o značení stará projekt Albánská výzva, kam směřují peníze ze zemí V4. Kromě Gruzie a Albánie se další české turistické značky objevují i v rumunském Banátu nebo na Zakarpatské Ukrajině. Obě oblasti mají poměrně silné vazby na Česko.

Zdroj: rozhlas.cz

Autor článku

Profilový obrázek