Český vědec vyvinul velkokapacitní baterii s nanomateriály

Zdroj fotografie: HE3DA

Loňský rok byl v mnoha ohledech pro české vědce a inovátory velmi úspěšný. Jedním z objevů je i vynález takzvané trojrozměrné lithiové baterie obsahující nanomateriály. Tyto baterie vyvinul chemik Jan Procházka a zajímala se o ně i světová média jako například americký The Washington Post. V prosinci začala firma HE3DA nové druhy baterií sériově vyrábět na menší lince v Letňanech.

Velkou předností oproti klasickým lithium-ionovým bateriím je především jejich bezpečnost a větší kapacita. „Jsem přesvědčen, že za dvacet let se bude většina velkých baterií vyrábět způsobem, kterým vyrábíme naše články, a to za pomoci lisování,“ vyjádřil svá očekávání Procházka. Mimo to by se díky novým článkům mohla snížit spotřeba lithia ve světě. Právě v České republice se nachází podle odhadů až šest procent celosvětových zásob tohoto lehkého kovu.

Procházkova cesta za vývojem nových baterií byla celkem složitá. „Chyběl mi hlavní investor, ale v kritické chvíli se mi ozval pan Prus a finančně mi zásadním způsobem pomohl,“ vzpomínal Procházka. I díky kontroverznímu bohumínskému podnikateli Radomíru Prusovi mohl svůj projekt dokončit. „Vyrobil jsem mu baterii do jeho lodě, aby se mohl ze Seychel dostavit k obhajobě u českých soudů,“ dodal s úsměvem Procházka. Na produkci baterií se hledí s velkou pozorností, jelikož jejich spotřeba dlouhodobě stoupá, a tak se je mnoho vědců snaží vyrábět co nejekologičtěji. V budoucnosti se mohou využívat i v chytré, zelené energetice.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Profilový obrázek