Český student zabodoval na konferenci výrobců brzdových systémů

Marek Gebauer, student Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, ohromil členy poroty na konferenci Eurobrake svým jednoduchým, zato ovšem velmi účinným systémem chlazení brzd závodních aut. Zhodnotil tak své pětileté úsilí a zavdal skvělou příležitost pro odstartování své pracovní kariéry.

Jeho návrh chlazení brzdových kotoučů vychází ze stávající koncepce, při které je chladný vzduch vháněn do středu kotouče, a poté prostřednictvím kanálků odchází ven. Gebauer však tento koncept obohatil ještě o difuzor s vnitřními lopatkami, díky kterému je chlazení mnohem účinnější. Vzduch se díky zmiňovanému difuzoru vrací bočními vstupy do kotouče zpět a znovu jej ochlazuje. Tím se účinnost brzd zvyšuje až o dvacet procent.

Oproti ostatním studentům měl Gebauer jednu velkou výhodu. Svůj nápad již dávno převedl z papíru do reálné podoby, a navíc jej také ošetřil evropským patentem. Bylo pro něj tedy mnohem snazší představit odborné komisi hmatatelný výsledek své práce, než jen teoretizovat o přínosech a využití svého nápadu. Mimo ocenění svého úsilí ve formě první ceny se Gebauerovi naskytly možnosti spolupráce s výrobci automobilů nebo brzdových systémů. Několik jejich zástupců totiž zvažuje použití jeho nápadu v praxi.

Zdroj: idnes.cz

Autor článku

Profilový obrázek