Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český student navrhl multifunkční dron. Zemědělcům pomůže se sklizní i ochranou mláďat

Ilustrační foto: Pixabay

Zemědělcům zefektivní práci, zvířata zase zachrání před zbytečným přejetím kombajnem. Multifunkční dron, který navrhl student Mendelovy univerzity Jan Frydrych, v sobě má zakomponovaných hned několik funkcí, díky čemuž ho pěstitelé mohou v budoucnu používat při mnoha činnostech po celý rok.

Zatímco díky termokameře může včas odhalit skrytá srnčata v obilí, pomocí klasické kamery zemědělcům pomůže s hledáním efektivní trasy při pojezdu po poli, přičemž získaná data ihned pošle řidiči do kabiny stroje. Vynález, který Frydrych původně navrhl jako součást své diplomové práce, dokáže nést také laserová čidla nebo třeba zařízení pro dálkové měření vzdálenosti, což pěstitelům nabízí širokou škálu využití.

„Drony jsou běžně konstruovány pro jeden účel. Mají v sobě zabudovanou určitou techniku. Můj dron je ale navržený tak, aby dokázal svá příslušenství měnit. Díky tomu si zemědělec může zařízení kdykoli upravit podle aktuální potřeby,“ vysvětlil student.

Jan Frydrych. Foto: Agronomická fakulta MENDELU

Na první let si dron ještě počká

Kromě zemědělců pak Frydrychův vynález ocení také příroda. Dron je totiž vyrobený z recyklovaného plastu a nabíjet se bude ve speciální dokovací stanici se solárním panelem, která bude umístěna na střeše traktoru či jiného stroje. V neposlední řadě je praktický také fakt, že dron je vytisknutý na 3D tiskárně. „Pokud dojde k poškození dronu a zemědělec má přístup ke 3D tiskárně, může si relativně rychle poškozený díl znovu vyrobit. Do několika hodin si tak zvládne letoun sám opravit,“ dodal Frydrych.

Na své první vzlétnutí si však bude muset multifunkční pomocník ještě počkat. K jeho uvedení do provozu je totiž zapotřebí dodělat ještě několik výpočtů či doladit výsledný materiál pro tisk. Univerzitní výzkumníci nicméně plánují na projektu dále pracovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…