Dluh Česka je dle údajů Eurostatu jedním z deseti nejnižších v EU

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V prvním čtvrtletí měla Česká republika stav zadluženosti 42,4 procent HDP. To je sedmým nejlepším výsledkem v rámci Evropské unie. Navíc se stala jednou ze dvanácti zemí, jejíž dluh se v prvním čtvrtletí snížil.

Všeobecný trend změny státních dluhů je přitom zcela opačný. Dluh celé Evropské unie neustále roste, momentálně tvoří více než 88 procent. V rámci Eurozóny je to již téměř 93 procent.

Navzdory podmínce, že země platící eurem nemohou překročit hranici 60 procent vládního dluhu, pokračuje stále více států v trendu neustálého půjčování si a zadlužování. Nejhůře je na tom Řecko, jehož dluh dosáhl 168,8 procenta HDP.

Jak se tedy Česku podařilo jít proti proudu a i přes napnutou ekonomickou atmosféru mít svůj vládní dluh sedmý nejnižší v celé EU? Hlavním důvodem jsou dle analytika ČSOB Petra Dufka staré finanční rezervy, kterých Česko i nadále bohatě využívá. Naše země se totiž podle něj nikdy po roce 2000 nevymanila z rozpočtových deficitů.

Nejméně zadluženými zeměmi zůstává Estonsko, Bulharsko a Lucembursko. Poslední zmíněný stát má vládní dluh nižší než jednu čtvrtinu a je díky vysokému HDP jednou z nejlépe fungujících ekonomik nejen v EU.

Vládní dluh je celkovým dluhem vládních institucí a v Česku se momentálně pohybuje kolem 1 859 527 957 038 korun (k 28. srpnu 2015).

Autor článku

Profilový obrázek