Česko se v hodnocení kvality života umístilo na 26. místě

Zdroj fotografie: pixabay.com

V žebříčku kvality života se Česká republika umístila na 26 místě na světě. Je to sice o čtyři příčky níže než loni, ale na stobodové škále si Češi o necelého půl bodu polepšili. Žebříček bere v potaz stav ekonomického a společenského rozvoje a úroveň životního prostředí. Seznam zemí sestavovaly společnost Delloite a nezisková organizace Social Progress Imperative. Česko tak v konkurenci 146 zemí uspělo.

V žebříčku se nejlépe umístilo Norsko v závěsu s Islandem a Švýcarskem. Na chvostu seznamu se pak ocitla Středoafrická republika. Česká republika ve srovnání vyniká především v oblasti základních lidských potřeb, konkrétně ve výživě a základní lékařské péči, úrovni pitné vody, hygieny a přístřeší. Zlepšila se také úroveň schopnosti tolerance a začleňování, lidských práv a osobní svobody.

Posun se ukázal také v ekonomických ukazatelích. Například hrubý domácí produkt s ohledem na paritu kupní síly se navýšil od loňska o téměř tisíc dolarů na současných 31 339 dolarů (683 tisíc korun). Horší umístění dosáhlo Česko především kvůli výraznému zlepšení úrovně jiných států a začleněním dalších osmnácti zemí do hodnocení. Vliv měla také změna metodiky společnosti Delloite.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek