Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko pomáhá perzekvovaným studentům z Běloruska. Poskytlo více než stovku stipendií

Ilustrační foto: Pexels

Běloruští studenti, kteří do Česka utekli před režimem Alexandra Lukašenka, dostali od českého ministerstva školství stipendia za více než 16 milionů korun. V zimním semestru získalo finanční podporu ve studiu na 12 univerzitách 113 vysokoškoláků.

Jedná se o studenty, kterým bylo studium na vysoké škole v Bělorusku znemožněno, nebo o ty, kteří se obávají ve studiu vzhledem k aktuální politické situaci pokračovat,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Vláda podpoří Bělorusy, kteří nastoupí ke studiu do konce tohoto akademického roku, a to po celou dobu studia až do jeho absolvování.

Ilustrační foto: Pexels

Vysoké školy dostávají od ministerstva podporu 12 500 korun na studenta měsíčně. Pokud sem přijede v rámci krátkodobého pobytu, částka dosahuje výše 15 tisíc. Některé z vysokých škol pak z rozdílu mezi svými náklady a ministerskou částkou hradí studentům učebnice nebo jim pomáhají bezplatnými kurzy češtiny.

V minulém akademickém roce na českých vysokých školách podle Domu zahraniční spolupráce studovalo více než 900 studentů z Běloruska, což je nárůst o více jak desetinu oproti předchozímu roku a skoro dvakrát tolik než před deseti lety. Kvůli politickým represím a strachu o život i budoucnost odešlo do Česka přes sto vysokoškoláků. Nejvíce Bělorusů studuje na Karlově univerzitě, Západočeské univerzitě v Plzni nebo Technické univerzitě v Liberci.

Běloruští studenti mají podporu svých spolužáků

S doučováním a adaptací na život u nás pomáhá také spolek 11 plus 1, který vedle podpory běloruských studentů vystupuje proti represím Lukašenkova režimu a tvrdým trestům pro 11 protestujících studentů a jejich profesorku. „Propojili jsme tak přibližně šedesát lidí napříč Českou republikou. Většina se doučuje češtinu, několik opakuje konkrétní předměty, jako je historie střední Evropy či lineární algebra,“ řekl Českému rozhlasu Petr Ťoupalík, vedoucí projektu a doktorand na Univerzitě Karlově.

Někteří z Bělorusů studujících na českých univerzitách se stále aktivně podílejí na snaze povzbudit občanskou společnost a volají po nových volbách. Posílají za pomoci svých rodin dopisy spolužákům a spolužačkám v trestaneckých koloniích, aby jim ukázali, že na ně nezapomněli a stále je podporují. „Třeba já mám tři kamarádky, které jsou ve vězení. Musí pracovat, šijí oblečení pro policii,“ popisuje pro iRozhlas jedna ze studentek Technické univerzity v Liberci původem z Běloruska.

Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím iRozhlasu, Domu zahraniční spolupráce a Českého rozhlasu Plus 

Související články

Zaručeně zlepší den

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…