Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko patří mezi světové přeborníky ve snižování pesticidů

Zdroj fotografií: Pixabay, Eurostat

Česká republika trhá další skvělý rekord. Naše středoevropská kotlina patří mezi trojici zemí Evropské unie, kde nejvíce klesá objem prodaných pesticidů. Informoval o tom ve zprávě evropský statistický úřad Eurostat. Údajně se v naší zemi podařilo mezi lety 2011 a 2018 snížit prodej prostředků proti škůdcům o více než čtvrtinu.

První místo v žebříčku přitom obsadilo Portugalsko, kde se předloni prodalo o 43 procent prostředků proti škůdcům méně než v roce 2011. Následovalo Irsko s 28 procenty. Do třetice všeho dobrého „zaválela“ Česká republika s pěknými 27 procenty.

Celkově zůstal roční objem prodaných pesticidů v EU bez výrazných změn, pohybuje se kolem 360 kilogramů ročně. Evropská komise v květnu zveřejnila novou zemědělskou strategii, jejímž zásadním cílem je výrazně omezit negativní ekologické dopady farmářské činnosti. Kromě zvýšení podílu organicky obdělávané půdy či menšího objemu hnojiv si Brusel vytkl za cíl omezit do roku 2030 množství používaných pesticidů o polovinu. Situace by se tedy měla postupně zlepšit ve všech státech napříč Evropskou unií.

Pesticidy jsou chemické prostředky, které se užívají k zamezení ztrát na rostlinách. Vliv pesticidů na přirozené fungování ekosystému a zdraví člověka je většinou nepříznivý, proto je vhodné je používat v omezení míře. Studie naznačují, že mohou působit toxicky na vývoj nervové soustavy. Mezi další nežádoucí důsledky nadměrného používání pesticidů patří například hynutí včel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie