Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko patří mezi světové přeborníky ve snižování pesticidů

Zdroj fotografií: Pixabay, Eurostat

Česká republika trhá další skvělý rekord. Naše středoevropská kotlina patří mezi trojici zemí Evropské unie, kde nejvíce klesá objem prodaných pesticidů. Informoval o tom ve zprávě evropský statistický úřad Eurostat. Údajně se v naší zemi podařilo mezi lety 2011 a 2018 snížit prodej prostředků proti škůdcům o více než čtvrtinu.

První místo v žebříčku přitom obsadilo Portugalsko, kde se předloni prodalo o 43 procent prostředků proti škůdcům méně než v roce 2011. Následovalo Irsko s 28 procenty. Do třetice všeho dobrého „zaválela“ Česká republika s pěknými 27 procenty.

Celkově zůstal roční objem prodaných pesticidů v EU bez výrazných změn, pohybuje se kolem 360 kilogramů ročně. Evropská komise v květnu zveřejnila novou zemědělskou strategii, jejímž zásadním cílem je výrazně omezit negativní ekologické dopady farmářské činnosti. Kromě zvýšení podílu organicky obdělávané půdy či menšího objemu hnojiv si Brusel vytkl za cíl omezit do roku 2030 množství používaných pesticidů o polovinu. Situace by se tedy měla postupně zlepšit ve všech státech napříč Evropskou unií.

Pesticidy jsou chemické prostředky, které se užívají k zamezení ztrát na rostlinách. Vliv pesticidů na přirozené fungování ekosystému a zdraví člověka je většinou nepříznivý, proto je vhodné je používat v omezení míře. Studie naznačují, že mohou působit toxicky na vývoj nervové soustavy. Mezi další nežádoucí důsledky nadměrného používání pesticidů patří například hynutí včel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…