Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko patří mezi světové přeborníky ve snižování pesticidů

Zdroj fotografií: Pixabay, Eurostat

Česká republika trhá další skvělý rekord. Naše středoevropská kotlina patří mezi trojici zemí Evropské unie, kde nejvíce klesá objem prodaných pesticidů. Informoval o tom ve zprávě evropský statistický úřad Eurostat. Údajně se v naší zemi podařilo mezi lety 2011 a 2018 snížit prodej prostředků proti škůdcům o více než čtvrtinu.

První místo v žebříčku přitom obsadilo Portugalsko, kde se předloni prodalo o 43 procent prostředků proti škůdcům méně než v roce 2011. Následovalo Irsko s 28 procenty. Do třetice všeho dobrého „zaválela“ Česká republika s pěknými 27 procenty.

Celkově zůstal roční objem prodaných pesticidů v EU bez výrazných změn, pohybuje se kolem 360 kilogramů ročně. Evropská komise v květnu zveřejnila novou zemědělskou strategii, jejímž zásadním cílem je výrazně omezit negativní ekologické dopady farmářské činnosti. Kromě zvýšení podílu organicky obdělávané půdy či menšího objemu hnojiv si Brusel vytkl za cíl omezit do roku 2030 množství používaných pesticidů o polovinu. Situace by se tedy měla postupně zlepšit ve všech státech napříč Evropskou unií.

Pesticidy jsou chemické prostředky, které se užívají k zamezení ztrát na rostlinách. Vliv pesticidů na přirozené fungování ekosystému a zdraví člověka je většinou nepříznivý, proto je vhodné je používat v omezení míře. Studie naznačují, že mohou působit toxicky na vývoj nervové soustavy. Mezi další nežádoucí důsledky nadměrného používání pesticidů patří například hynutí včel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.