Česko má pátý nejsilnější pas na světě

Zdroj fotografie: fotografie:commons.wikimedia.org

Česká republika si polepšila v hodnocení síly cestovního pasu. Udržela se tak ve společnosti zemí, které se dlouhodobě nacházejí na předních příčkách. Zatímco loni obsadil tuzemský cestovní doklad sedmou příčku, letos se posunul o dvě místa vpřed a uzavírá elitní pětici zemí s nejsilnějším pasem. Na prvním místě se umístil singapurský pas, jehož držitelé se bez víza dostanou do 166 zemí, druhé je Německo se 165 státy.
Češi ve srovnání se Singapurem potřebují vízum do čtyř dalších zemí. O páté místo se dělí s Malťany, Malajsijci, Novozélanďany a Australany, kteří mají bezproblémový vstup do 162 zemí na světě. Polepšilo si také Slovensko, které skončilo jen o příčku níže. Společnost jim dělají Islanďané, Litevci a Slovinci. Východní soused se posunul dokonce o čtyři příčky a držitelé slovenského pasu se bez víza dostanou do 161 zemí.
Skokanem roku se stali Gruzínci, kteří se ve srovnání s loňským rokem mohou bez omezení podívat do 38 nových zemí. Výrazně si polepšili také Ukrajinci, ti nově mohou bez problému navštívit o 34 státu navíc. Výše zmíněné státy jsou součástí 193 členských zemí OSN plus šesti dalších území, které jsou každoročně porovnávány. Na chvostu žebříčku se letos stejně jako loni ocitl Afghánistán, jehož pasy stačí v součtu na vyjetí do pouhých třiceti zemí.
Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Profilový obrázek