Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká zelenina má svoji značku. V čem vyniká nad konkurenční produkcí?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Českou zeleninu je od jara do podzimu poměrně jednoduché sehnat v obchodech, na trzích nebo přímo na farmách jednotlivých pěstitelů. Jak si ale ověřit, že se skutečně jedná o lokální produkci? Právě tomu má napomoci ochranná známka IPZ. Spotřebitelům zajišťuje cenově dostupnou zeleninu tuzemského původu špičkové kvality.

Zkratka IPZ (Integrovaný systém produkce zeleniny) označuje zeleninu vysoké kvality, při jejímž pěstování se upřednostňují ekologicky přijatelné metody a naopak minimalizují agrochemikálie včetně pesticidů. Ty přichází na řadu až tehdy, kdy nechemické metody nestačí. V podstatě se tak jedná o cestu na pomezí konvenčního a ekologického zemědělství.

Ilustrační foto: Depositphotos

Čeští pěstitelé, kteří plní podmínky a úspěšně projdou nezávislou kontrolou Svazu pro IPZ při Zelinářské unii Čech a Moravy, získají certifikát na použití ochranné známky a mohou svou produkci značit. Ochrannou známku IPZ udělujeme již od roku 2004 a naším cílem je jednoznačně oddělit kvalitní zeleninu české produkce od dovozové nabídky,“ upřesnil předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka. Zelenina vypěstovaná tímto způsobem je pak jednoduše rozpoznatelná díky zeleno-oranžovému logu s nápisem „Kontrolovaná zelenina z integrované produkce“.

Mezi hlavní výhody takto vypěstované zeleniny patří její lokálnost – je vypěstovaná výhradně v naší republice, chutnost – snížené dávky dusíkatých hnojiv umožňují rostlinám přirozenější vývoj, nebo pozitivní vliv na zdraví – používání pesticidů je totiž striktně omezené. Ve výsledku je tedy IPZ zelenina šetrnější k životnímu prostředí – přísná pravidla o omezení hnojení se uplatňují nejméně po dobu pěti let. Před výsevem/výsadbou, během pěstování a před sklizní pak bezpečnost zeleniny i půdy kontrolují nezávislí pracovníci akreditovaných laboratoří.

Související články

Zaručeně zlepší den

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Charitativní ADRAběh proti samotě

Češi ohromili v USA. Vytváří tam unikátní outdoorový park s divokou řekou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…