Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká zelenina má svoji značku. V čem vyniká nad konkurenční produkcí?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Českou zeleninu je od jara do podzimu poměrně jednoduché sehnat v obchodech, na trzích nebo přímo na farmách jednotlivých pěstitelů. Jak si ale ověřit, že se skutečně jedná o lokální produkci? Právě tomu má napomoci ochranná známka IPZ. Spotřebitelům zajišťuje cenově dostupnou zeleninu tuzemského původu špičkové kvality.

Zkratka IPZ (Integrovaný systém produkce zeleniny) označuje zeleninu vysoké kvality, při jejímž pěstování se upřednostňují ekologicky přijatelné metody a naopak minimalizují agrochemikálie včetně pesticidů. Ty přichází na řadu až tehdy, kdy nechemické metody nestačí. V podstatě se tak jedná o cestu na pomezí konvenčního a ekologického zemědělství.

Ilustrační foto: Depositphotos

Čeští pěstitelé, kteří plní podmínky a úspěšně projdou nezávislou kontrolou Svazu pro IPZ při Zelinářské unii Čech a Moravy, získají certifikát na použití ochranné známky a mohou svou produkci značit. Ochrannou známku IPZ udělujeme již od roku 2004 a naším cílem je jednoznačně oddělit kvalitní zeleninu české produkce od dovozové nabídky,“ upřesnil předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka. Zelenina vypěstovaná tímto způsobem je pak jednoduše rozpoznatelná díky zeleno-oranžovému logu s nápisem „Kontrolovaná zelenina z integrované produkce“.

Mezi hlavní výhody takto vypěstované zeleniny patří její lokálnost – je vypěstovaná výhradně v naší republice, chutnost – snížené dávky dusíkatých hnojiv umožňují rostlinám přirozenější vývoj, nebo pozitivní vliv na zdraví – používání pesticidů je totiž striktně omezené. Ve výsledku je tedy IPZ zelenina šetrnější k životnímu prostředí – přísná pravidla o omezení hnojení se uplatňují nejméně po dobu pěti let. Před výsevem/výsadbou, během pěstování a před sklizní pak bezpečnost zeleniny i půdy kontrolují nezávislí pracovníci akreditovaných laboratoří.

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Letící hejno hus i surfař ve vlnách. Toto jsou nejlepší fotky pořízené z dronu

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Důkaz, na který vědci dlouho čekali. Dvě žraločí samice přivedly na svět mládě

FOTO: Letící rorýs i tetřev při východu slunce. Toto jsou nejlepší ptačí snímky roku

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…