Česká republika má ve vesmíru novou družici

Zdroj fotografie: vzlusat1.ct

Česká republika se může pyšnit dalším úspěchem ve světě vědy a techniky. Tuzemským vědcům se podařilo sestrojit nanodružici VZLUSAT-1, kterou do vesmíru vynesla indická raketa. V současnosti s družicí badatelé komunikují a po stránce komunikace a systémů platformy je satelit plně funkční.

Družice by měla kolem naší planety kroužit zhruba dva roky, po které bude ověřovat nové technologie a provádět experimenty. Na své palubě nese miniaturizovaný rentgenový dalekohled, kompozitní materiály nové generace pro stínění kosmické radiace a přístroj FIPEX sloužící k měření koncentrace kyslíku v termosféře. Kromě českého satelitu se na oběžnou dráhu dostalo dalších 29 malých družic vážících méně než deset kilogramů, mezi nimiž je i slovenský zástupce.

Vyslání malé družice je důsledkem spolupráce průmyslového odvětví s českými výzkumnými pracovištěmi. Na projektu se také podílí Katedra aplikované elektroniky a telekomunikací Západočeské univerzity v Plzni. Nejedná se však zdaleka o první českou družici vyslanou do vesmíru – první satelit se na oběžnou dráhu dostal už v roce 1978, jednalo se o družici Magion. O osmnáct let později na orbit byla vyslána čtveřice družic. Naposledy se před čtrnácti lety do vesmíru dostala družice Mimosa. Její mise ale skončila neúspěchem.

Zdroj: ČTK

Autor článku